Raport OOŚ jest obowiązkiem, którego celem jest ocena wpływu realizacji planowanego projektu lub zamierzonego przedsięwzięcia budowlanego na środowisko. Dotyczy on zarówno inwestycji o znaczącym, jak i potencjalnym oddziaływaniu. W takim postępowaniu konieczna jest możliwość udziału społeczeństwa. Na  czym więc polega cała procedura OOŚ? Co musi zawierać i kto może ją przeprowadzić?


Rodzaje procedur oceny oddziaływania inwestycji na środowisko

Celem OOŚ jest dostarczenie podmiotom podejmującym decyzje w określonej sprawie niezbędnych informacji w zakresie skutków danych działań dla środowiska. Przeprowadzenie takiej oceny dokładnie określa prawo ochrony środowiska. Można wyróżnić trzy rodzaje procedur:

  • ocena strategiczna,

  • ocena indywidualna,

  • ocena transgraniczna.


Procedura strategicznego raportu oddziaływania na środowisko dotyczy skutków wykonania dokumentów danych projektów. Jest on przeprowadzany w przypadku koncepcji zagospodarowania kraju, strategii rozwoju regionalnego oraz szeregu innych planów, programów i polityk. Raport indywidualny natomiast analizuje wpływ inwestycji na środowisko, zdrowie ludzi, dobra materialne, zabytki oraz dostępność do złóż kopalin. Ostatnia ocena określa środowiskowe uwarunkowania inwestycji realizowanych w kraju i zagranicą.


Co zawiera raport OOŚ?

Raport OOŚ powinien zostać przeprowadzony zwłaszcza przy takich inwestycjach, jak składowiska odpadów, stacje paliw oraz przy innych obiektach, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko. Dokumentację oraz całą procedurę mogą przeprowadzić profesjonalne firmy mające w ofercie badania sozologiczne, takie jak GeoEkoBud Geologia i Geotechnika. W opracowanym  raporcie musi się znaleźć opis planowanego przedsięwzięcia oraz analiza możliwych zagrożeń dla zabytków, ludzi, zwierząt, roślin, wody i powietrza. Ocena oddziaływania na środowisko obejmuje również opis przewidywanych działań, które mają na celu zapobieganie i ograniczanie negatywnych skutków. Zagadnienia uwzględnione w raporcie powinny być przedstawione w formie graficznej oraz kartograficznej w odpowiedniej skali.