Opakowania z tworzyw sztucznych są powszechnie wykorzystywane niemalże w każdej branży przemysłowej. Przechowuje się w nich produkty spożywcze, kosmetyki i leki. Doskonale służą też do porządkowania towarów w magazynach. Mimo to wciąż wiele mówi się na temat szkodliwości plastiku i potrzeby ograniczenia jego stosowania. Ze względów ekologicznych trudno się temu dziwić, ale czy opakowania z tworzyw sztucznych rzeczywiście są tak problematyczne?

Opakowania z tworzyw sztucznych a zagrożenie dla środowiska naturalnego

Trudno sobie wyobrazić przechowywanie różnorodnych towarów bez dostępu do opakowań z tworzyw sztucznych. Produkuje ich się coraz więcej ze względu na to, że są niedrogie i doskonale zabezpieczają towary przed czynnikami zewnętrznymi. To nie sam plastik stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego, ale nieprawidłowa gospodarka odpadami. Ponadto tylko 1,5% całej ropy naftowej i gazu zużywanych na naszym kontynencie służy do produkcji tworzyw sztucznych. Pozostała część wyczerpywana jest na potrzeby transportu oraz produkcji ciepła i energii. Gdybyśmy zaczęli pakować towary w opakowania inne niż plastik, zużycie energii wzrosłoby dwukrotnie, a emisja gazów cieplarnianych nawet trzykrotnie.

Tworzywa sztuczne można z powodzeniem poddawać recyklingowi, czyli ponownej obróbce. Przetworzony polietylen może służyć do produkcji zabawek, akcesoriów biurowych czy elementów maszyn i urządzeń AGD. Należy przy tym zaznaczyć, że plastik nie traci swoich właściwości w czasie obróbki. Nie musimy obawiać się więc, że wytworzone z niego przedmioty będą cechować się niższą jakością. Aby tworzywa sztuczne mogły zostać ponownie wykorzystane, należy je odpowiednio segregować. I tutaj dużą rolę ma do odegrania każdy z nas. Im bardziej będziemy przykładać się do sortowania śmieci, tym mniej odpadów będzie zanieczyszczać środowisko naturalne.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Wspomnieliśmy już, że opakowania z tworzyw sztucznych są tanie i dobrze chronią zamknięte w nich produkty. To jednak nie wszystkie zalety, które można im przypisać.  Jak informuje przedstawiciel z firmy Conus - opakowania plastikowe są lekkie, więc nie stanowią dodatkowego obciążenia w trakcie transportu i nie wpływają zanadto na ogólną wagę produktu. Ponadto opakowania z tworzyw sztucznych są znakomitym nośnikiem reklamy.

Udowodniono, że kupujemy oczami. Jeśli do wyboru mamy ten sam towar w identycznej cenie, ale od innego producenta, to zwykle wybierzemy produkt w ładniejszym opakowaniu. Na opakowania plastikowe łatwiej nanosi się etykiety czy przyciągające wzrok nadruki. Można również nadawać im oryginalne kształty, co także wzbudza zainteresowanie konsumentów.

Z tworzyw sztucznych można wyprodukować różne rodzaje opakowań odpowiadające potrzebom konkretnej branży. Mowa tu o blistrach, tubach foliowych, kanistrach, kuwetkach, opakowaniach wykrawanych czy flokowanych. Zastosowanie nowoczesnej technologii produkcji sprzyja ograniczeniu degradacji środowiska naturalnego.

Jakie tworzywa sztuczne stosowane są najczęściej?

Wszystkie tworzywa sztuczne zwykliśmy określać mianem plastiku. Jest to duże uogólnienie. Na rynku możemy znaleźć następujące rodzaje tych materiałów:

  • polichlorek winylu (PCV) – służy głównie do celów budowlanych – wyrobu stolarki okiennej, drzwiowej, rur, instalacji,
  • polietylen – to właśnie jego udział w produkcji opakowań jest największy, z polietylenu tworzy się też np. protezy ortopedyczne, części maszyn, artykuły AGD,
  • polipropylen – również stosowany jest do produkcji opakowań, głównie takich, które mają kontakt z żywnością,
  • akrylonitryl butadien styren – powszechnie stosowany w motoryzacji i produkcji sprzętów RTV i AGD,
  • poli(tereftalan etylenu) – znany jako PET, wyrabia się z niego butelki, opakowania jednorazowe oraz polar (materiał),
  • poliwęglan – to wyjątkowe tworzywo sztuczne stosowane jest w lotnictwie, kosmonautyce i budownictwie, ale wykorzystuje się je też przy produkcji akcesoriów dla niemowląt (butelki),
  • pleksiglas – używane do tworzenia przeszkleń i ekranów akustycznych.

Jak widać, z tworzyw sztucznych powstaje wiele przedmiotów, z których korzystamy w życiu codziennym. Materiał ten znajduje zastosowanie niemalże w każdej branży przemysłowej.

Biodegradowalne tworzywa sztuczne – czy to przyszłość?

Biodegradowalne tworzywa sztuczne tworzy się z paliw kopalnianych bądź surowców bioodnawialnych. Po zakończeniu cyklu życia stworzonego z nich wyrobu rozkładają się do dwutlenku węgla i wody w kompostowniach przemysłowych. Póki co biotworzywa mają niewielki udział w rynku i stosowane są głównie w branży medycznej i spożywczej. Wciąż trwają badania nad poprawą ich jakości i funkcjonalności. Być może za kilka lub kilkanaście lat zastąpią dobrze nam znane plastiki, ale na razie musimy racjonalnie gospodarować tym, czego używamy na co dzień.