Jeszcze kilka lat temu jesień i zima kojarzyły się z deszczami, szarością i ciężkim dymem, przez który ciężko się oddychało. Na szczęście ten obraz powoli odchodzi w zapomnienie, z jednej strony przez przepisy zabraniające palić zimą w miastach, a z drugiej przez coraz większą świadomość ekologiczną ludzi. Dzięki temu, że coraz więcej wiemy o skutkach globalnego ocieplenia, większą uwagę zwracamy na paliwa grzewcze.

Czy ekogroszek jest ekologiczny, czy ekonomiczny?

W zasadzie jedno i drugie, pomimo że tona ekogroszku może kosztować tyle samo lub więcej niż węgiel. Bo czym właściwie jest ten ekogroszek? Jak wyjaśnia specjalista ze składu opału Rampa:

Są to maleńkie ziarna bardzo kalorycznego węgla, sprasowane w większe kawałki. Dzięki temu ekogroszek jest bardziej wydajny niż popularny węgiel, to znaczy, że wytwarza więcej ciepła.

Dobrej jakości paliwo w odpowiednim piecu spala się niemal bezdymnie, a to oznacza, że ma bardzo niską emisyjność dwutlenku węgla. Po wypaleniu nie powinien zostawiać zbyt wiele popiołu ani tym bardziej spieku.

Pellet paliwem odnawialnym

Pellet powstaje z trocin i odpadów drewnianych. Są one prasowane pod wysokim ciśnieniem w granulki gotowe do palenia. Jest to całkowicie naturalne, odnawialne paliwo grzewcze, czyste i ekologiczne. Na pewno dużo tańsze, ale mniej kaloryczne niż ekogroszek lub węgiel. To znaczy, że żeby ogrzać taki sam budynek, trzeba go zużyć więcej niż jego brudzących konkurentów. Ekonomicznie wychodzi na równo. Z tą różnicą, że w tym przypadku pali się biomasa, która nie zanieczyszcza środowiska.

Decyzja należy do Ciebie

Jeżeli poszukujesz ekologicznych rozwiązań do swojego domu, zastanów się nad rodzajem paliwa grzewczego. Wiadomo, że dom trzeba ogrzewać prawie cały rok, poza upalnym latem. Jeśli nie masz ciepłej wody miejskiej, tylko kocioł z wężownicą lub podobnym rozwiązaniem, palić musisz cały rok. Dlatego podjęcie ekologicznej decyzji jest tak ważne! Tym bardziej że kocioł do spalania każdego rodzaju opału jest inny.