Instalacja fotowoltaiczna to sposób na zapewnienie sobie niezależności energetycznej. Jeżeli chcesz zadbać o środowisko naturalne i zyskać dostęp do darmowego prądu, rozważ montaż paneli słonecznych. Masz wątpliwości? Ekspert z Pikosol przedstawi najistotniejsze fakty dotyczące bezpieczeństwa fotowoltaiki. Przekonaj się, że nie masz powodów do obaw i zainwestuj w rozwiązania OZE!

Instalacje fotowoltaiczne – czy są bezpieczne?

Głównym powodem awarii paneli słonecznych są uszkodzenia elektryczne wynikające z nieprawidłowego montażu lub błędów projektowych.

Instalacja fotowoltaiczna to długoterminowa inwestycja, dlatego nie warto oszczędzać na niskiej jakości komponentach. W skład systemu wchodzą nie tylko ogniwa i panele, ale także okablowanie i inne akcesoria montażowe. Wystarczą drobne nieprawidłowości, aby obniżyć efektywność układu i doprowadzić do przestojów w pracy

– wyjaśnia pracownik Pikosol. Jedną z częstszych przyczyn awarii mechanicznych są miejscowe wypalenia wywołane zacienieniem paneli. Nieogrzewane słońcem ogniwa nie generują prądu, niemniej przewodzą duże ilości ciepła, co może skutkować pękaniem powierzchni.

Awarie fotowoltaiki – o czym warto wiedzieć?

Sposób poboru energii sprawia, że powierzchnia paneli musi być cały czas odsłonięta. Ekspozycja na czynniki środowiskowe i zmienne warunki pogodowe – szczególnie burze i grad – zwiększa ryzyko uszkodzeń systemu. Idąc za radą eksperta z Pikosol, fotowoltaika powinna posiadać instalację odgromową, co pozwoli zredukować straty związane z czynnikami atmosferycznymi.

Równie istotną częścią układu są zabezpieczenia antynapięciowe.
Jeżeli panele słoneczne zostały zainstalowane w prawidłowy sposób, istnieje niewielkie ryzyko, że dojdzie do ich awarii. Statystyki dowodzą, że większość uszkodzeń wynika z zaniedbań instalatorów i projektantów. Korzystając z usług Pikosol możesz mieć pewność, że instalacja odnawialnego źródła energii jest w pełni przygotowana do pracy na najwyższych obrotach.