Tworzywa sztuczne są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Nic dziwnego – są tanie w produkcji, a przy tym dają w zasadzie nieograniczone możliwości zastosowania. Wśród najpopularniejszych syntetyków możemy wymienić polietylen, polipropylen, poliwęglan i poliuretan. Bez trudu znajdziemy je w każdej dobrej hurtowni artykułów technicznych. Jakie są właściwości wymienionych wyżej materiałów?

Polietylen

Polietylen (PE) to tworzywo należące do grupy poliolefinów, czyli polimerów, które są zbudowane wyłącznie z węgla i wodoru. W przemyśle uchodzi za jeden z najtańszych i najbardziej popularnych termoplastów. Cechą charakterystyczną polietylenu jest parafinowy połysk i dotyk. Wyróżniają go także bardzo dobre właściwości dielektryczne. Polietylen jest odporny na zimno, ale wykazuje podatność na pękanie na skutek działania sił naprężacjących. Tworzywo to dobrze toleruje zakres temperatury od 120 st. Celsjusza do – 120 st. Celsjusza. Do czego wykorzystuje się polietylen? Miękkie odmiany tego materiału służą do wyrobu opakowań w formie folii (worki, torby, folie termokurczliwe). Produkuje się z niego także wyroby ogrodnicze, plastikowe zbiorniki, zabawki, sztuczne kwiaty oraz akcesoria medyczne (np. strzykawki, kaniule). Jeśli chodzi o zastosowania typowo przemysłowe, to z polietylenu wyrabia się kształtki dla branży elektrotechnicznej i rury do transportu gazu ziemnego. W hurtowni artykułów technicznych Technozbyt polietylen sprzedawany jest w postaci płyt i prętów o zróżnicowanej grubości (w przypadku tych pierwszych) i średnicy (w przypadku tych drugich).

Polipropylen

Polipropylen (PP) stosowany jest w przemyśle równie często co polietylen. Jest to organiczny związek chemiczny cechujący się lekkością i odpornością na działanie substancji chemicznych (soli, zasad, alkoholi, rozpuszczalników). Ponadto polipropylen jest bezwonny, niepalny i nie absorbuje wody. Wykazuje jednak większą wrażliwość na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych niż polietylen. Największą zaletą polipropylenu jest termoplastyczność. Tworzywo to staje się elastyczne pod wpływem wysokiej temperatury, ale po wychłodzeniu wraca do pożądanej twardości. Trzeba tylko pamiętać o tym, by w czasie obróbki tego materiału nie przekroczyć temperatury 270 st. Celsjusza. Polipropylen ulegnie wówczas degradacji. Co produkuje się z polipropylenu? Meble ogrodowe, przydomowe baseny i oczka wodne, palety transportowe i akcesoria ortopedyczne. Polipropylen służy także jako materiał do obudowy maszyn i urządzeń. Wyrabia się z niego pojemniki na żywność i przewody do transportu agresywnych substancji. Jak widać, zastosowanie polipropylenu jest bardzo szerokie. Najwięcej kontrowersji budzi jednak użycie tego tworzywa w kosmetykach – np. w pastach do zębów czy peelingach, w postaci syntetycznych granulek ścierających. Granulki te spływają do mórz i oceanów, gdzie sieją spustoszenie wśród lokalnej fauny i flory.

Poliwęglan

Poliwęglan jest tworzywem sztucznym składającym się z polimerów będących estrami kwasu węglowego. Charakteryzuje go lekkość i przezroczystość, choć kolor materiału można dowolnie zmieniać poprzez barwienie. Poliwęglan, podobnie jak polipropylen, jest termoplastyczny. Oznacza to, że można tworzyć z niego przedmioty o różnych kształtach i wymiarach. Co więcej, poliwęglan jest tworzywem odpornym na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci i niskiej temperatury. Determinuje to jego zastosowanie. Poliwęglan jest chętnie wykorzystywany w budownictwie. Wytwarza się z niego zadaszenia, świetliki, altany czy ścianki działowe. Doskonale sprawdza się również jako materiał izolacyjny. Z poliwęglanu produkuje się też szyby, płyty CD, butelki dla niemowląt i kaski dla kierowców wyścigowych. Te przykłady najlepiej obrazują jak wszechstronny jest to materiał.

Poliuretan

Poliuretan (PU) zbudowany jest z dwóch substancji - izocyjanianu i poliolu, które pozyskuje się z ropy naftowej. Połączenie ich ze sobą i z kilkoma innymi substancjami chemicznymi (stabilizatory, środki spieniające) zapoczątkowuje reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje poliuretan o różnej sztywności i elastyczności. Wyróżnia go niska waga, trwałość, niska absorpcja wilgoci i niska kurczliwość. Ponadto poliuretan doskonale dopasowuje się do powierzchni, na której zostanie umieszczony. Można też z niego produkować wyroby o dowolnych kształtach. Poliuretany towarzyszą nam każdego dnia, choć rzadko zwracamy na nie uwagę. Wytwarza się z niego gąbki do mycia naczyń, do kąpieli i podeszwy do butów. Ponadto poliuretan znalazł szerokie zastosowanie jako materiał izolacyjny – zarówno w budownictwie, jak i np. w sprzętach AGD.