Sercem każdego układu hydrauliki siłowej jest pompa hydrauliczna. To ona napędza układ hydrauliczny, odpowiadając za podanie do niego odpowiedniej ilości oleju pod właściwym (wysokim) ciśnieniem. Pompy hydrauliczne Bisbrydex produkowane są ściśle pod potrzeby klienta, dzięki czemu charakteryzują się wysoką funkcjonalnością. Jakie są rodzaje pomp? Gdzie mają zastosowanie?

Do czego potrzebna jest pompa w układzie hydraulicznym?

Żaden układ hydrauliczny nie mógłby działać poprawnie, gdyby nie pompa hydrauliczna. To ona bez względu na rodzaj odpowiada za podanie do układu odpowiedniej ilości oleju pod wysokim ciśnieniem. Odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej w układzie siłowym pozwala sterować silnikami urządzenia, nazywa się to energią hydrauliczną. Energia ta powstaje w „wyniku działania” pompy. Można w dużym skrócie powiedzieć, że pompy zamieniając energię kinetyczną w hydrauliczną, uruchamiają agregat hydrauliczny maszyny, przez co maszyna może wykonać pracę, do której została stworzona. Przekaźnikiem energii określonej mocy jest olej. Dzięki swej budowie pompa „pobiera” właściwą ilość oleju, wytwarza odpowiedniej wysokości ciśnienie i „pcha” je jako energię hydrauliczną do układu.

Gdzie stosowane są pompy hydrauliczne?

Obszar zastosowania pomp hydraulicznych jest tożsamy z zastosowaniem układów hydraulicznych we współczesnym świecie. Jak zapewnia nas specjalista z działu programowego firmy Bisbrydex

Układy siłowe dedykowane są do różnych branż przemysłu. Projektowane pod potrzeby klienta – do rodzaju pracy, którą mają wykonywać, przyczynią się do usprawnienia procesów produkcyjnych w firmach, przyspieszą wykonywanie różnego rodzaju usług. Pompy hydrauliczne można spotkać między innymi: w przemyśle spożywczym, chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym, mleczarskim, ceramicznym, cukrowniczym, w oczyszczalniach ścieków, przemyśle elektronicznym, a także samochodowym oraz w samolotach.

Istotne jest, aby każdy z elementów układu był wykonany z najwyższej jakości surowców, które będą gwarantem niezawodności i wysokiej wydajności urządzeń. Oczywiście sam surowiec to nie wszystko liczy się również nowoczesne know-how, dbałość na linii produkcyjnej o wykończenie każdego najmniejszego szczegółu urządzenia. Dopiero połączenie tych dwóch komponentów pozwala na oferowanie w pełni nowoczesnych, niezawodnych pomp hydraulicznych sprawdzających się w pracy w nawet w najcięższych warunkach.

Jakie wyróżnia się rodzaje pomp hydraulicznych?

Podstawowy podział pomp ze względu na źródło pobieranej energii kinetycznej, czyli silnik napędowy – obejmuje dwa rodzaje pomp: spalinowe i elektryczne. W urządzeniach hydraulicznych olej musi być podawany pod wysokim ciśnieniem. Jest to możliwe  przez takie rodzaje urządzeń jak: pompy hydrauliczne zębate, łopatkowe, oraz tłoczkowe. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują te pierwsze. Pompy hydrauliczne zębate cenione są ze względu na ich uniwersalność zastosowania. Mogą być użyte zarówno do prostych układów hydraulicznych, jak i wielkich, które stosowane są np. w maszynach rolniczych czy też przemysłowych.

W tym rodzaju pomp zespół pompujący stanowi para kół zębatych o zazębieniu zewnętrznym (lub wewnętrznym), ułożyskowanych ślizgowo. Zapewniają przez to wysoką niezawodność przy olbrzymich obciążeniach i dużej częstotliwości przełączeń. Pompy zębate są stosowane w ¾ wszystkich pomp dostępnych na rynku. Ich sprawność jest zależna od temperatury cieczy, gdyż lepkość oleju zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. Ze względu na specjalistyczną budowę pomp zębatych – zwłaszcza tych z obudową z żeliwa, możliwe jest wykonywanie pracy przy ciśnieniu nie 240 barów, jak w typowych pompach, a nawet przy ciśnieniu 320 barów.