W ofercie sklepów z asortymentem technicznym znaleźć można różne rodzaje pomp próżniowych, między innymi urządzenia z tak zwanym  pierścieniem cieczowym. Na czym polega zasada działania wspomnianych urządzeń? Co wyróżnia je spośród innych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku? Odpowiedzi na postawione pytania udzielają specjaliści z przedsiębiorstwa SEDLOK.

Jak funkcjonuje  pompa próżniowa z pierścieniem cieczowym?

„Sercem” opisywanych sprzętów jest wirnik, który wykonuje ruch rotacyjny w wypełnionej płynem obudowie. Jego obrót wytwarza siłę odśrodkową, która „odrzuca” ciecz na ścianki urządzenia. W ten sposób powstaje tak zwany pierścień cieczowy.  Płyn krąży między łopatkami rotora a utworzonym płaszczem. Przestrzeń pompy zostaje podzielona na komory, a ich objętość ulega zmianie. W efekcie gaz jest zasysany, sprzężany, a następnie wypychany na zewnątrz razem z niewielką ilością cieczy. Dlatego należy stale uzupełniać płyn eksploatacyjny. Z reguły jest nim woda.

Dlaczego warto inwestować w pompy z pierścieniem cieczowym?

Prezentowane urządzenia mają niezbyt skomplikowaną konstrukcję. Jednocześnie są bardzo wydajne i rzadko ulegają awariom. Co więcej, pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym zużywają niewielką ilość płynów. Nie generują też dużego hałasu podczas pracy. Poza tym ich atutem jest duże bezpieczeństwo użytkowania. Można je wykorzystać nawet w miejscach, gdzie istnieje duże zagrożenie wybuchem.  Zastosowanie substancji niepalnych jako płynu eksploatacyjnego, a także nieiskrzących surowców do wykonania obudowy minimalizuje ryzyko nieszczęśliwych wypadków. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym są powszechnie używane w wielu różnych branżach, na przykład chemicznej, tekstylnej, farmaceutycznej, spożywczej, a także papierniczej. Służą między innymi do próżniowej impregnacji drewna, produkcji olejów roślinnych czy styropianu.

Gdzie znaleźć dobre pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym?

Przedstawione pompy próżniowe można znaleźć w asortymencie wielu różnych przedsiębiorstw. Ma je w swojej ofercie na przykład firma SEDLOK. Wszystkie urządzenia proponowane przez przedsiębiorstwo zostały opatrzone certyfikatem CE, Atex oraz ISO i wytworzone z wysokogatunkowych surowców, takich jak żeliwo czy stal węglowa. Klienci mogą wybierać spośród modeli  jedno- lub dwustopniowych.