Przepompownie są ważnym elementem kanalizacji ciśnieniowej. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie ma możliwości budowy grawitacyjnej sieci kanalizacyjnej – w miejscach o nierównym ukształtowaniu terenu, o małej gęstości zabudowy oraz tam, gdzie występują cieki wodne. Najważniejszym elementem każdej przepompowni jest pompa. Zobacz, w jakiej sytuacji najlepiej sprawdzą się pompy wirowe, a kiedy warto zakupić pompę wyporową.

Jak działają pompy wirowe?

Działanie pomp wirowych oparte jest o działanie elementu wirującego wewnątrz pompy. Element ten zasilany jest on za pomocą silnika – zazwyczaj jest to szybko wirujący wałek, który tworzy podciśnienie po stronie ssawnej za pomocą wirnika. Są to bardzo wydajne pompy ściekowe – w ciągu godziny tłoczą nawet kilka tysięcy m3 ścieków, a przy tym łatwe w eksploatacji. Szczególnie dobrze sprawdzają się do pompowania ścieków nieoczyszczonych i wstępnie oczyszczonych, a także do osadów i szlamów. Stosowane są wszędzie tam, gdzie system kanalizacji jest intensywnie eksploatowany, ponieważ charakteryzują się dużo większą wydajnością niż pompy wyporowe. Największą popularnością cieszą się aktualnie pompy wirowe z rozdrabniaczem.

Ogromną zaletą pomp wirowych są ich stosunkowo niewielkie wymiary. Ich prosta budowa umożliwia bezpośrednie połączenie narzędzia roboczego z silnikiem napędowym. Nie ma więc konieczności używania w tym celu dodatkowych przekładni. Niewielką liczbę części konstrukcyjnych przekłada się na mniejszą awaryjność tego rodzaju pomp, w stosunku do pomp wyporowych. Dodatkowymi zaletami pomp wirowych są:

  • duża wydajność przy stosunkowo niewielkiej wysokości podnoszenia,
  • duża prędkość obrotową,
  • stabilność parametrów pracy przy ustalonych warunkach pracy,
  • zdolność do samoregulacji – pompy te samoczynnie przystosowują się do zmieniających się warunków.

Mimo wielu zalet pompy wirowe mają też one swoje wady, o których warto wspomnieć. Najważniejszą nich jest brak możliwości samo zasysania. W związku z tym pompy te są wrażliwe na gazy w pompowanej cieczy. Mają też dość niską odporność na zanieczyszczenia w przepompowywanej cieczy – przy dużym ich stężeniu mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym.

Kiedy sprawdzą się pompy wyporowe?

Pompy wyporowe, podobnie jak w przypadku pomp wirowych korzystają elementu napędzającego, jakim jest wał z momentem obrotowym napędzany przez silnik. Zasadnicza różnica w budowie polega na tym, że narzędziem wywołującym podciśnienie jest w tym wypadku tłok, ślimak lub nurnik. Pompy wyporowe, jak sama nazwa mówi, pracują więc w oparciu o zjawisko wypierania – przeciskają one ciecz. Charakteryzują się one dużą wysokością podnoszenia, wysoką (choć niższą niż w przypadku pomp wirowych) sprawnością i niezmiennością parametrów pracy.

Do najważniejszych zalet pomp wyporowych zaliczyć można:

  • małą wrażliwość na zawartość gazów w cieczach pompowanych,
  • zdolność do samo zasysania - zdolność ta znacznie ułatwia uruchomienie pompy nawet w trudnych warunkach,
  • brak problemów wynikających z NPSH (Nadwyżką Wysokości Ssania) przy zasysaniu.

Również ten rodzaj pomp posiada wady – zaliczyć do nich możemy stosunkowo skomplikowaną budowę, która skutkować może większą awaryjnością, głównie szczelności. Zależne jest to jednak od jakości i precyzji wykonania oraz montażu urządzenia. Ważne jest także regularne serwisowanie pompowni i profesjonalne czyszczenie, aby uniknąć awarii pompy. Pompy wyporowe bywają także wrażliwe na zanieczyszczenia mechaniczne, a ich wydajność bywa ograniczona.

Pompy z rozdrabniaczem do ścieków

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów – zarówno tych indywidualnych, jak i dużych instytucji firmy specjalizujące się w produkcji pomp ściekowych opracowują coraz wydajniejsze rozwiązania. Najczęściej wybieranym typem pomp są aktualnie pompy z rozdrabniaczem, które znajdziemy w ofercie firm takich jak INWAP, zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisem przepompowni ścieków.

Są to wyjątkowo wytrzymałe i efektywne pompy wirowe, przeznaczone są do pompowania ścieków komunalnych. Wyposażone zostały w nieblokowanym rozdrabniacz, który bez trudu rozbija wszystkie elementy wrzucane do kanalizacji. Sprawdza się także do pompowania wody brudnej z wykopów lub opróżniania zalanych piwnic.

Pompy z rozdrabniaczem, takie jak na przykład pompy wirowo–wyporowe z serii ORKA lub pompy wirowo–odrzutowe z serii WIR, od wielu lat z powodzeniem stosowane są w domowych przepompowniach ścieków, przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej.

Do największych zalet pomp wirowo-wyporowych należy ich wysoka wydajność, podwyższone parametry bezpieczeństwa oraz szczelności, a także przeciwwybuchowość, sprawdzą się więc w miejscach o podwyższonym ryzyku wybuchu zbiornika. Natomiast pompy wirowo-odrzutowe, to udoskonalone urządzenia posiadające obudowę silnika wykonaną ze stali nierdzewnej i silnik elektryczny o mocy 1,5kW. Co istotne, przy stosunkowo niskiej mocy silnika pompy w wersji z rozdrabniaczem mogą osiągnąć wysokość podnoszenia 30 m, a ich maksymalna wydajność to 5l/s.