Czy wiesz, że coraz więcej osób interesuje się odnawialnymi źródłami energii? Fotowoltaika zyskuje na popularności, bowiem ceny prądu wciąż wzrastają, a panele słoneczne są doskonałą alternatywą dla energii elektrycznej. Dzięki nim właściciele domu stają się niezależni od dostawców energii na długie lata. Przeczytaj, jakie jeszcze są zalety takiej inwestycji i dowiedz się, po jakim czasie powinna się ona zwrócić.

Kilka słów o fotowoltaice

Najprościej definiując, fotowoltaika jest procesem, którego celem jest wytworzenie prądu z energii słonecznej. Składa się on z kilku etapów: konwersji promieni słonecznych za pomocą paneli solarnych, wygenerowania prądu oraz przekształcenia go w prąd zmienny w falowniku. Dzięki temu możliwe jest zasilenie wszystkich sprzętów w gospodarstwie domowym lub w firmie. Warto zaznaczyć, że energia pochodząca z odnawialnego źródła ma znaczną przewagę nad tą uzyskaną z innych źródeł – tym bardziej, że można gromadzić jej nadwyżki i wykorzystać w dogodnym czasie.

Dlaczego warto zdecydować się na panele słoneczne?

W Polsce istnieje wiele programów, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. W związku z tym, obecnie jest bardzo dobry moment na to, by zdecydować się na taką inwestycję, tym bardziej, że dosyć szybko się ona zwraca – zazwyczaj po około 7 latach – i generuje duże oszczędności. Właściciel nieruchomości staje się bowiem niezależny od dostawców energii i polityki cenowej. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne podnoszą wartość danego budynku, więc nawet w razie konieczności sprzedaży, obiekt staje się automatycznie bardziej atrakcyjny. Oprócz tego, zaletami posiadania instalacji solarnej, są także: łatwa konserwacja paneli słonecznych, wysoka żywotność i duża wytrzymałość mechaniczna.

Montaż paneli słonecznych – co jest ważne?

Warto zaznaczyć, że istnieje silna korelacja między sposobem montażu paneli słonecznych a ich wydajnością. Co prawda, polskie prawo nie zabrania samodzielnego montażu, ale nie da się ukryć, że zdecydowanie rozsądniejszą opcją jest powierzenie tego zadania profesjonalistom – np. firmie Usługi Elektro-Teleinformatyczne Tom-El.  Fachowcy nie tylko starannie zamontują panele, ale także wezmą pod uwagę takie aspekty jak:

  • miejsce montażu – przede wszystkim panele fotowoltaiczne powinny znajdować się w pełnym słońcu. Nawet mały cień może zmniejszać wydajność instalacji,

  • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – nie powinny być montowane w poziomie, bowiem wtedy będzie gromadził się na nich kurz i zanieczyszczenia,

  • komponenty instalacji – istotny jest przede wszystkim falownik,

  • czynniki atmosferyczne – warto wziąć pod uwagę od której strony najczęściej wieje najsilniejszy wiatr.

Co oferuje firma Tom-El?

Firma Tom-El specjalizuje się w fotowoltaice, oferując panele fotowoltaiczne wraz z montażem dla klientów prywatnych, biznesowych i instytucji. 2. Obszar działania firmy obejmuje Sulechów, Nowy Tomyśl, Wolsztyn, Zbąszyń oraz inne lokalizacje w Wielkopolsce. Firma wykonuje instalacje fotowoltaiczne On-Grid (podłączone do sieci energetycznych) oraz Off-Grid (niezależne od sieci energetycznych). Oferuje również serwis fotowoltaiki, w tym regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo Tom-El zajmuje się instalacjami ogrzewania opartymi na elektryce.