Obróbka metali to bardzo wymagający proces, w którym niezbędne jest podjęcie szeregu skomplikowanych działań. Ich celem jest wprowadzenie zmian w przypadku konkretnego elementu, jaki dostarczył klient. Jedną z najpopularniejszych form obróbki jest obróbka skrawaniem. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym ona polega i jakie maszyny najczęściej wykorzystuje się podczas obróbki metali. 

Podstawowe informacje

Ta konkretna forma obróbki zwykle wykorzystywana jest w celu zmodyfikowania kształtu i wymiarów. Wszelkie zmiany nanosi się zgodnie z oczekiwaniami klienta zlecającego usługę. Obróbka skrawaniem polega na fragmentarycznym usuwaniu poszczególnych części materiału. Metodę tę można realizować z wykorzystaniem trzech różnych sposobów, w zależności od wymagań co do ostatecznego kształtu elementu.

Trzy podstawowe sposoby

Firmy świadczące usługi ślusarskie najczęściej wybierają sposób opierający się na połączeniu działania ruchu obrotowego i liniowego. Toczenie, bo o tym procesie mowa, pozwala bowiem sprostać nawet najbardziej skomplikowanym oczekiwaniom. Sposób ten daje szereg możliwości modyfikacji. Inną metodą wykonania obróbki skrawaniem jest frezowanie, które odbywa się za pośrednictwem wieloostrzowego narzędzia. Wyróżnia się frezowanie obwodowe, czołowe, współbieżne i przeciwbieżne. Ostatni już sposób to szlifowanie, które bazuje na tzw. obróbce ściernej, polegającej na ścieraniu wierzchniej warstwy – mówi ekspert z firmy Perończyk Kazimierz Zakład Usługowy, która specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług z zakresu obróbki CNC.

Maszyny wykorzystywane do obróbki metali

Przedsiębiorstwa, którym zależy na świadczeniu naprawdę wysokiej jakości usług, powinny na bieżąco rozwijać swój park maszynowy i nadążać za zmieniającymi się trendami. W przypadku tego rodzaju realizacji wykorzystuje się zaawansowany technologicznie sprzęt, który pozwoli wykonać powierzone zadania z należytą precyzją i starannością. Zakłady przemysłowe nierzadko stosują technologię CNC, która umożliwia wykonywanie zadań zgodnie z określoną specyfikacją. Jest to jedna z najbardziej precyzyjnych metod, która pozwala wykonywać elementy w powtarzalnych seriach.  Najczęściej w firmach zajmujących się wykonywaniem tego typu zleceń znaleźć można gratowarki do szlifowania krawędzi, szczotkarki do wygładzania powierzchni, krawędziarki do zginania i prasowania oraz tokarki do dopracowywania detali. Wybór konkretnego sprzętu powinien być zawsze dostosowany do głównego profilu działalności konkretnego przedsiębiorstwa.