Produkcja śrub jest w Polsce olbrzymia. Dotyczy ona zarówno produktów kilkumilimetrowych, jak i kilkunastu centymetrowych. Różnice między śrubami dotyczą także często struktury materiałowej, rodzaju kołnierza, czy też grubości obwodu. Śruby różnią się także przeznaczeniem, kolorami oraz klasami dotyczącymi wytrzymałości.

Przykładowe rodzaje śrub

Zanim poznasz razem z nami klasy śrub powinieneś wiedzieć, że obecnie można wyróżnić dziesiątki ich typów. Do najpopularniejszych zalicza się zaś śruby zamkowe do ogrodzeń panelowych, śruby imbusowe, nity do zamków i zawiasów, szpilki metryczne, czy wkręty do metalu. Takie wyroby oferuje wiele firm, ale przy zakupie hurtowym zawsze należy zwrócić na jakość, czyli na klasowość. Najwyższą z możliwych zapewnia firma METALZBYT, która obsługuje przedsiębiorstwa z różnych branż, od przemysłu lekkiego po ciężki i budownictwo.

Wytrzymałość śruby

Klasę śruby poznać można między innymi po jej wytrzymałości. Przede wszystkim należy zatem przyjrzeć się dwucyfrowemu oznaczeniu, np. 5.6; 8.8; czy też 12.9. Takich symboli na łbach śrub jest wiele i należy wiedzieć, w jaki sposób je prawidłowo odczytywać. Przede wszystkim pierwsza cyfra określa wartość granicy wytrzymałości na rozciąganie Rm. Przy cyferce 8 będzie to wartość 800 MPa. Druga cyfra to zaś tzw. wartość granicy plastyczności Re ujęta w stosunku procentowym względem wytrzymałości na rozciąganie Rm. Przy oznaczeniu również 8 przelicznik wygląda w następujący sposób: 8 x 0,1 x 800 MPa. Wynik to zatem 640 Mpa. Łatwo zatem wywnioskować, iż im wyższe cyfry w oznaczeniach tym większa wytrzymałość śruby.

Rodzaj gwintu

Rodzaj gwintu nie musi określać klasy, czyli jakości śruby, ale w dużej mierze określa zastosowanie danego produktu. W naszej części świata najczęściej spotykamy się bowiem z tzw. gwintem metrycznym, którego zarys wynosi 60 stopni. Skok gwintu uzależniony jest przy tym od średnicy śruby, a określić go można z łatwością w tabelach producenckich. To według ich wytycznych obecnie dobierane są śruby z łbem sześciokątnym, z walcem, z uchem, czy też śruby skrzydełkowe, oczkowe, z łbem stożkowym, z łbem walcowym i grzybkowym, a nawet śruby bez łba z gniazdem.

Klasy śrub według danych unormowań

Przy doborze śrub warto również zwrócić uwagę na określone normy. Każdy seryjny wyrób musi bowiem spełniać odpowiednią normalizację. W Unii Europejskiej i w Polsce najważniejsze są następujące unormowania:

  • PN-EN – mowa o Polskiej Normie, a także normie europejskiej;
  • DIN – jest to norma Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, który obecnie wyróżnia się najbardziej restrykcyjnym weryfikowaniem jakości produktów;
  • ISO – jest to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, na której zalecenia bezsprzecznie należy zwracać uwagę.

Warto wiedzieć, że wszystkie śruby muszą być poddawane dokładnemu badaniu i nadzorowi przez niezależną stronę trzecią, co zapewnia ich jakość i bezpieczne zastosowanie. Podane normy są potwierdzeniem tych dwóch własności.