Rodzajów sznurków dostępnych na rynku jest wiele. Znaleźć można między innymi sznurki bawełniane i wędliniarskie, a także sznurki polipropylenowe. Duży udział w sprzedaży detalicznej oraz hurtowej mają również  sznurki papierowe, które wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłowych i przez tysiące osób w ich domach. W jakich odmianach kupić można zatem sznurki z papieru i gdzie znalazły one zastosowanie?

O sznurkach papierowych słów kilka

Wbrew mylnym pozorom sznurki papierowe są bardzo mocne i częściowo odporne na wilgoć oraz wodę. Wytrzymują również znaczne obciążenia, a ich przerwanie czy przecięcie nie należy do zadań najprostszych. Z tego względu coraz częściej zastępują na rynku masowym odpowiednimi bawełniane czy sztuczne, w tym wspomniane polipropylenowe. Dzieje się tak nie tylko dzięki dobrej wytrzymałości, ale także ma na to wpływ proekologiczny proces produkcyjny. Sznurki papierowe tworzone są bowiem z biodegradowalnych materiałów, a ich produkcja jest niemalże bezodpadowa. Ponadto należy ona do niebywale tanich, co cieszy odbiorców hurtowych z wielu branż. Jakie rodzaje sznurków papierowych można zaś wyróżnić?

Producenci stawiają głównie na sznurki z papieru białe i szare, które można jednak w późniejszym czasie poddać barwieniu specjalnymi farbami czy lakierami. Jeśli chodzi o formę sprzedaży, wyroby te dystrybuowane są w szpulach liczonych w metrach oraz kilogramach. Ważnym parametrem jest również grubość sznurka papierowego, która wpływa na pozostałe parametry. Jak podaje uznany na krajowym rynku producent ANGRATEX, produkt o grubości 0,5 mm to około 2000 metrów o masie 1 kilograma. Sznurek papierowy o grubości 4 mm to już jednak 145 metrów w szpuli, również o wadze 1kg.

Sznurki papierowe i ich zastosowanie

Sznurki papierowe białe i szare o różnych grubościach stosowane są przede wszystkim w przemyśle opakowaniowym, stanowiąc ważną część papierowych toreb, kartoników, kartonów oraz innych zamknięć. Materiał ten powszechnie wykorzystywany jest też do przewiązywania pudełek na upominki, do mocowania różnych zawieszek oraz do ozdabiania bukietów, wazonów i innych drobnostek. Sznurki papierowe wypełniły zatem sklepy, hurtownie i inne podmioty związane z tworzeniem ozdób czy większych dekoracji. Ponadto wyroby te cenione są przez pracownie oraz osoby specjalizujące się w robótkach ręcznych, scrapbookingu i innych pracach kreatywnych. Nie może zabraknąć ich zatem w kwiaciarniach, w firmach organizujących weselach czy w warsztatach florystycznych. Gdzie jeszcze spotkać można sznurki papierowe?

Sznurki papierowe białe i szare w olbrzymich ilościach trafiają do producentów świec czy zniczy. Nie każdy wie bowiem, że knoty ze sznurków bawełnianych plecionych o różnych parametrach i grubościach wielokrotnie wyposażone są w rdzenie papierowe. Nimi są zaś oczywiście opisywane sznurki papierowe, które jak się okazuje, mają specjalistyczny udział w produkcji wielu wyrobów przemysłowych. Nadużyciem nie będzie zatem stwierdzenie, iż sznureczki z papieru obecne są niemalże w każdej dziedzinie naszego życia, w tym w każdym gospodarstwie domowym. Przykład? Wyjątkowe, proste lub wręcz przeciwnie, wymyślne dekoracje sznurkowe na choinkę!