Twardościomierze to urządzenia – dzisiaj często zelektronizowane i zautomatyzowane – które wykorzystywane są przez różnego typu laboratoria, warsztaty, pracownie oraz przez firmy producenckie. Pomagają one w procesie tworzenia produktów i prototypów, a także w analizach materiałoznawczych różnych konstrukcji. Obecnie najpopularniejszymi typami twardościomierzy są sprzęty Brinella, Rockwella oraz Shore’a.

Twardościomierze Brinella dla przemysłu ciężkiego

Pierwszym typem twardościomierzy, które warto poznać, są twardościomierze Brinella. Pozwalają one na precyzyjny pomiar twardości różnego typu materiałów o szorstkiej oraz gruboziarnistej strukturze. To dlatego wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa przemysłu ciężkiego do badania żeliwa, stali i aluminium. Twardościomierze Brinella świetnie nadają się także do analiz innych wyrobów hutniczych zarówno półproduktów, jak i gotowych konstrukcji.

Urządzenia automatyczne pozwalają metodą Brinella wykonywać badania w zgodzie z normą PN-EN ISO 6506 nawet w zakresie obciążeń do 6000 kgf. Pomiary często są dokonywane w technologii przetworników tensometrycznych, a najnowocześniejszy sprzęt posiada czytelny monitor do prezentacji wyniku i dla tworzenia obrazu odcisku. Na rynku popularne są jednak także mniejsze i mniej zautomatyzowane urządzenia starszych generacji.

Szybkie pomiary dzięki twardościomierzom Rockwella

Twardościomierze Rockwella wyróżniają się uniwersalizmem swojego zastosowania. Mogą one być wykorzystywane zarówno w laboratoriach, jak i w firmach przemysłu lekkiego oraz ciężkiego. Dzięki nim można dokonywać pomiarów twardości m.in. na rurach stalowych, zbiornikach ciśnieniowych, wałkach, blachach, dużych kołach zębatych, a nawet na konstrukcjach meblarskich i budowlanych.

Dużą zaletą tychże urządzeń jest ich błyskawiczność w wykonywaniu pomiaru. Wynik otrzymywany jest natychmiastowo, a metoda ta słynie także ze swojej prostoty. Przy zakupie tego typu twardościomierzy warto jednak wybierać urządzenia przygotowane w wariancie dedykowanym do danych prac lub dla określonej branży.

Wysokiej klasy przyrządy pomiarowe pozwalające na uzyskiwanie precyzyjnych wyników metrologicznych zapewnia firma PRESS, której wyroby poświadczone są fabrycznymi certyfikatami i świadectwami wzorcowania. Przedsiębiorstwo to słynie również z usług wzorcowania i serwisowania.

Twardościomierze Shore’a i ich uniwersalne zastosowanie

Jeszcze bardziej uniwersalnym zastosowaniem wyróżniają się twardościomierze Shore’a. Obecnie ich popularność jest szczególnie duża przy określaniu twardości wyrobów z kauczuku, elastomerów, skóry, gumy, neopropenu, PCV, filcu czy pianek. Są to zatem produkty o wysokiej elastyczności oraz miękkości. Nie oznacza to jednak tego, że twardościomierze Shore’a nie są proponowane klientom wymagającym przeprowadzania pomiarów na twardszych materiałach. Obecnie producenci tych sprzętów tworzą twardościomierze hybrydowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Dotyczy to zarówno olbrzymiego zakresu pomiaru obciążeń, jak i stosowania różnych procedur pomiarowych.

Pamiętać należy o tym, że skala twardości Shore’a jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy twardości materiałów metalowych, a druga materiałów niemetalowych. W przypadku badania polimerów należy stosować normy PN-ISO 868.