Gazy dystrybuowane w formie ciekłej to tlen, dwutlenek węgla, argon, wodór, a także azot. Bliżej warto przyjrzeć się mieszaninom azotowym, ponieważ mają one szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu i nie tylko. Wiąże się to zaś z ich licznymi unikalnymi własnościami, które przedstawiamy w dalszych częściach artykułu. Dowiedzieć się można również z niego, jacy dystrybutorzy w Polsce zajmują się sprzedażą ciekłego azotu.

Własności fizyczne ciekłego azotu

Ciekły azot to gaz bezbarwny, pozbawiony zapachu, a także smaku. Jego unikalnymi cechami są obojętność chemiczna oraz niepalność, a to wpływa na szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jeśli chodzi o temperaturę wrzenia ciekłego azotu, jest to granica -195,8 °C. Krzepnięcie gazu następuje z kolei w temperaturze -210,0 °C, a temperaturą krytyczną jest -147,0 °C. Ważną własnością fizyczną ciekłego azotu jest również jego gęstość – wynosi ona około 810 kilogramów na metr sześcienny przy ciśnieniu atmosferycznym 0,101 Mpa. Jak pozyskiwany jest tego typu gaz?

Ciekły azot produkowany jest głównie w kriogenicznych instalacjach rozdziału powietrza, gdzie wytwarza się nie tylko ciecze azotowe, ale także argonowe oraz tlenowe. Rzadziej pozyskiwanie polega na procesie odazotowania gazu ziemnego.

Ciekły azot i jego zastosowanie

Ciekły azot ceniony jest za swoją niepalność oraz za niską temperaturę wrzenia. Dzięki temu zapewnia on doskonałe właściwości chłodzące, a to sprzyja wykorzystanie cieczy azotowych między innymi w przemyśle spożywczym. Ciekły azot bardzo dobrze sprawdza się zatem przy błyskawicznym i wydajnym mrożeniu produktów. Dodatkowo pozwala wytworzyć atmosferę beztlenową dla produktów szybko psujących się oraz podatnych na namnażanie się na ich powierzchni szkodliwych drobnoustrojów. Nie tylko w sektorze przetwórstwa żywności i jej transportu można jednak zastosować ciekły azot. Gdzie jeszcze się on sprawdza?

Azot w stanie ciekłym może być gazem osłonowym przy różnych procesach przemysłowych. Szczególnie chętnie stosowany jest jako medium obojętne przy produkcji elementów elektronicznych, czyli tam, gdzie należy neutralizować zagrożenie pożarowe oraz warunki sprzyjające wybuchom. Ponadto ciekły azot wykorzystywany jest w medycynie np. w krioterapii przy leczeniu chorób dermatologicznych (między innymi kurzajek) i schorzeń reumatycznych.

Dystrybucja ciekłego azotu w Polsce

Zapotrzebowanie na ciekły azot z roku na rok w Polsce rośnie, a to wpływa na ilość dystrybutorów, którzy działają na krajowym oraz lokalnych rynkach. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak przedsiębiorstwa, które są w stanie dostarczać ciecze azotowe zarówno w butlach z zaworami zintegrowanymi z reduktorami, jak i w całych wiązkach butlowych.

Tacy dystrybutorzy jak renomowana firma LINDE GAZ POLSKA oferują też cykliczne dostawy w pojemnikach od 3000 do 8000 litrów. Warto bowiem podkreślić, że w przypadku ciekłych gazów znacznie bardziej opłacalny jest przewóz i składowanie w specjalnych zbiornikach z zainstalowanymi nowoczesnymi systemami dystrybucyjnymi, niż zakup w butlach. Oczywiście mowa o przypadkach, w których zużycie gazu jest olbrzymie.