Branża metalowa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu. Rynek ten obejmuje w szczególności produkcję metali, części oraz maszyn i urządzeń metalowych. Wyroby firm w tej branży, są wykorzystywane między innymi w przemyśle ciężkim, motoryzacyjnym, czy transportowym. Przemysł ten zatrudnia setki tysięcy osób, stale tworząc nowe miejsca pracy.

Co produkuje się w zakładach?

Branża metalowa to ogromny sektor, który rocznie wytwarza mnóstwo produktów, części i maszyn. Dotyczy to również drobnych artykułów, takich jak metalowe podkładki. Są wykorzystywane jako element pomocniczy w łączeniach śrubowych i mają na celu oddzielenie nakrętki od materiału łączonego. Istnieje wiele rodzajów podkładek, które mogą różnić się wielkością i kształtem. W walizce każdego majsterkowicza, powinien znaleźć się co najmniej jeden zestaw z metalowymi podkładkami. Przemysł metalowy zaopatruje także inne gałęzie przemysłu w części. W halach produkcyjnych wytwarza się gotowe części do samochodów, samolotów i innych pojazdów. Dzięki temu produkcja maszyn jest znacznie szybsza i bardziej opłacalna dla producenta. Warto zaznaczyć, że produkcja gotowych wyrobów metali, to aż 84% w całej branży. Resztę stanowi wytwarzanie metali oraz maszyn i urządzeń. Przykładowe przedsiębiorstwa, które wchodzą w skład przemysłu metalowego to między innymi zakłady produkujące narzędzia, urządzeń AGD, maszyn użytkowych, czy części pojazdów. Warto zaznaczyć, że takie zakłady najczęściej są jedynie podwykonawcami i dostarczają gotowe wyroby do swoich zleceniodawców. Obecnie w Polsce istnieje około 8 tysięcy przedsiębiorstw, z czego znaczna większość (80 procent) zatrudnia do 9 osób. Niespełna 5 procent to średnie firmy, które zatrudniają do 250 pracowników, natomiast tylko kilkadziesiąt zakładów to duże przedsiębiorstwa, w których pracuje ponad 250 osób.

Charakterystyka przemysłu metalowego

Obróbka metali napędza światową gospodarkę, jednak przemysł metalowy jest jednym z najbardziej rozdrobnionych. Jak tłumaczy ekspert z firmy Hesten, na światowym rynku dominują głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Większe firmy to zazwyczaj duże koncerny, które są mocno wyspecjalizowane. Takie rozdrobnienie branży daje zwiększoną konkurencyjność, a także zagrożenia w płynności dostaw i obsługi poszczególnych klientów. Mimo wszystko, przemysł metalowy w Polsce to ogromny rynek, który cały czas rośnie i się rozwija, co ma pozytywny wpływ na gospodarkę kraju.