Żeliwo to stop odlewniczy, w którym udział węgla jest nie mniejszy niż 1,8%. W mieszaninie znajdują się także trwałe substancje, takie jak krzem, siarka czy mangan. Niektóre odmiany zawierają także inne pierwiastki – najczęściej chrom lub węgiel. Jak wskazuje ekspert z Odlewni Żeliwa Skrzypczak-Kędzierski, uzyskanie optymalnych parametrów to wypadkowa obecności węgla oraz umiejętnego doboru pozostałych pierwiastków.

Odlewanie żeliwa – charakterystyka procesu

Odlewanie żeliwa to proces, który polega na wypełnieniu form płynnym metalem. Aby uzyskać pożądane kształty, specjaliści z Odlewni Żeliwa Skrzypczak-Kędzierski wykonują staranne rysunki modelu, odlewu oraz formy, po czym przystępują do tworzenia modelu i zestawu modelowego.

Kolejny etap obejmuje przygotowanie mas formierskich i rdzeniowych, na podstawie których tworzy się formę i rdzeń. Po rozgrzaniu metalu do stanu ciekłego można przejść do etapu właściwego, czyli rozlewania. Po ostudzeniu odlew jest wyjmowany i poddawany obróbce. Kluczową czynnością jest usunięcie układów wlewowych oraz precyzyjne oczyszczenie przedmiotu. Zdarza się, że gotowe wyroby wymagają ponownego poddania obróbce cieplnej i oczyszczenia

– mówi pracownik Odlewni. Przed opuszczeniem zakładu każdy produkt musi przejść szczegółową kontrolę techniczną. Dopuszczenie żeliwnych odlewów do obrotu handlowego wymaga spełnienia wszystkich norm i standardów jakościowych.

Odlewnia Żeliwa Skrzypczak-Kędzierski – zastosowanie żeliwa

Odlewy z żeliwa znajdują zastosowanie w branżach rolniczej, motoryzacyjnej i budowlanej. Ich ponadprzeciętna wytrzymałość i plastyczność sprawiają, że mogą być wykorzystywane przy produkcji kaloryferów, pieców żeliwnych, tarcz hamulcowych, włazów kanałowych czy obudów ciężkich maszyn. W Odlewni Żeliwa Skrzypczak-Kędzierski produkowane są zarówno odlewy surowe, jak i obrobione wedle dokumentacji klienta. Co istotne, wyroby mogą być wykonywane w dowolnej formie, kształcie i o zróżnicowanych wielkościach.