Zbrojenia to jeden z podstawowych etapów budowy domu. Cały proces polega na instalacji pojedynczych elementów stalowych w zespoły o zdefiniowanych parametrach, takich jak wielkość, kształt i cecha. Umieszczone w betonie pręty mają za zadanie poprawić jego odporność na rozciąganie. Prawidłowo wykonane redukują podatność na pękanie i pozwalają zachować mocną strukturę. Sprawdźmy, co więcej na ten temat powie ekspert z PPUH Roberta Bachorskiego.

Dlaczego zbrojenia są potrzebne?

Beton, mimo że uchodzi za twardy materiał, potrzebuje dodatkowego wzmocnienia.

Do produkcji naszych zbrojeń wykorzystujemy stal o różnej specyfikacji. Postępujemy zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji projektowej, a w razie potrzeby przedstawiamy alternatywne rozwiązania konstrukcyjne. Przed przystąpieniem do realizacji zlecenia precyzyjnie definiujemy klasę i gatunek zastosowanej stali, średnicę i długość prętów zbrojeniowej oraz schemat rozmieszczenia zbrojenia.

– mówi pracownik firmy PPUH Roberta Bachorskiego.

Stal budowlana występuje w wielu odmianach, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego gatunku. W przypadku stali zbrojeniowej wyróżniamy pięć podstawowych klas, z których każda odznacza się innymi właściwościami. Dwa parametry pozostają jednak wspólne – rozciągliwość oraz plastyczność.

PPUH Roberta Bachorskiego – klasy stali zbrojeniowej

Stal należąca do klas A0-AIII, dostępna w ofercie PPUH Roberta Bachorskiego, ma bardzo podobne właściwości fizyczne (zwłaszcza jeśli chodzi o ciągliwość). Istotne różnice, zarówno dotyczące procesów produkcyjnych, jak i sprężystości, występują w stalach z klas A-IIIN. Dobór odpowiedniej stali jest w dużej mierze podyktowany formą zbrojeń. Oprócz tradycyjnych prętów występują bowiem siatki stalowe, które pozwalają wzmocnić mury o bardzo dużej powierzchni. Klienci zainteresowani niestandardowymi wzmocnieniami, mogą zamówić specjalne stalowe szkielety w PPUH Roberta Bachorskiego. Możliwości konstrukcyjne są wręcz nieograniczone.