Tłoczniki są narzędziami szeroko wykorzystywanymi do wycinania lub formowania elementów z niezbyt grubej metalowej taśmy. Znajdują zastosowanie w produkcji masowej oraz indywidualnej różnych elementów jak np. podkładki. Tłoczniki są wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów, jednak w trakcie intensywnego użytkowania ulegają silnej eksploatacji. Sposobem na przywrócenie im cech pierwotnych jest ich regeneracja, której przeprowadzaniem zajmuje się sprawdzona firma Ulmech.

Czemu regeneracja tłoczników jest dobrym rozwiązaniem?

Masowa produkcja detali konstrukcyjnych może być przeprowadzana na wiele różnych sposobów. Tłoczniki są jednym z elementów, które umożliwiają seryjną obróbkę plastyczną poprzez wycinanie lub formowanie z niezbyt grubej metalowej taśmy. Dodatkowo ich funkcją jest także odcinanie części materiału oraz docinanie pod kątem kształtów. Cały proces odbywa się bez użycia temperatury. Wśród tłoczników wyróżnia się łączniki złożone, ciągowniki, tłoczniki gnące, wykrojniki. W szeroko rozumianym przemyśle tłoczniki są wykorzystywane na wiele sposobów i pracują bardzo intensywnie. Ulegają przez to zużyciu, aby przewrócić im pierwotne cechy przy zachowaniu najniższych kosztów, można zdecydować się na regeneracje tłoczników. Wysoka jakość stempli i matryc przystosowanych do obróbki plastycznej przekładać się będzie na końcowe wyroby.

Dzięki tłocznikom produkcja podkładek czy przelotek jest realizowana automatycznie, co pozwala na znacznie skrócenie czasu ich wykonania oraz obniżenie kosztów. Każde uderzenie tłocznika to bezpośredni kontakt z materiałem, a co za tym idzie tarcie i zużywanie się elementu. Tłoczniki podlegają zużyciu ściernemu, adhezyjnemu, zacieraniu czy uszkodzeniom fizycznym. Oznaką, iż czas na ich regenerację, którą zajmuje się sprawdzona i rzetelna firma Ulmech, jest przede wszystkim wykruszenie się elementu narzędzia, ale także popękanie struktury tłocznika lub jego powierzchni tłocznej. Zauważalne może być także odkształcenie plastyczne, przyleganie blachy do powierzchni tłocznika lub przenoszenie formowanego materiału na powierzchnię tłocznika.

Jak wygląda regeneracja tłoczników w praktyce?

Aby usunąć niekorzystne zmiany w strukturze tłoczników stosuje się regenerację, która polega na uzupełnieniu ubytków czy likwidacji odkształceń i przywróceniu odpowiedniego kształtu oraz stanu materiału. Świadczeniem usług z tego zakresu zajmuje się zatrudniająca doświadczonych pracowników firma Ulmech z Nowic w województwie śląskim, której właścicielką jest Urszula Rafałko. Podczas regeneracji stosuje się metodę napawania czyli tradycyjnego lub laserowego spawania. Polega to na rozgrzaniu materiału w miejscu ubytku lub odkształcenia, a następnie dołożeniu płynnego dodatkowego metalu. Pozwala to stworzyć, dodatkową warstwę uzupełniającą na tłoczniku, inaczej nazywaną naddatkiem materiału. W dalszym procesie nadaje się  tłocznikom  kształt pierwotny poprzez obróbkę mechaniczną, a dokładniej frezowanie, wygładzanie czy też szlifowanie. Aby regeneracja tłoczników była skuteczna, musi zostać wykonana w pełni precyzyjnie, co gwarantuje firma Ulmech.