System zarządzania i gospodarowania odpadami komunalnymi sprawia, że śmieci utylizowane są w sposób bezpieczny dla środowiska i nie trafiają na dzikie wysypiska. Zarządzanie odpadami zwiększa także poziom recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie. Przyczynia się to do zmniejszenia masy odpadów, które ulegają biodegradacji kierowanych do składowania. Nawet najbardziej ekologiczna fabryka będzie tworzyć odpady przemysłowe, które wymagają właściwego ich usunięcia.

Czym są odpady przemysłowe?

Odpadami przemysłowymi nazywa się wszystkie zbędne rzeczy, które powstają w procesie produkcyjnym lub są one wiążące z eksploatowaniem sprzętu. Zwykle istnieją metody na ograniczenie ich produkcji, jednak całkowita ich eliminacja jest bardzo trudna do realizacji. Odpady przemysłowe nie tworzą się wyłącznie w wielkich fabrykach, lecz także w mniejszych zakładach, magazynach, czy nawet szpitalach. Ze względu na to, że opady przemysłowe zaliczane są do elementów niebezpiecznych, wymagają odpowiedniego przechowywania. Można je podzielić na dwie grupy, pierwsza z nich to opady płynne, do których zalicza się, np. farby, rozpuszczalniki, ciecze chemiczne czy oleje. Opady stałe to głównie metal, papier, plastik i inne elementy maszyn.

Zarządzanie ochroną środowiska – jak usuwa się odpady przemysłowe?

Obecnie istnieją trzy sposoby na bezpiecznie pozbycie się odpadów przemysłowych: recykling, spalanie, zakopanie. Pierwsza metoda jest zdecydowanie najbardziej ekologiczną. Do tego typu przeróbki nadaje się tak naprawdę większość śmieci, także elementy maszyn czy skomplikowane podzespoły komputerowe. Spalanie odpadów komunalnych wymaga specjalnych warunków. Śmieci muszą zostać odpowiednio wysuszone zanim trafią do komór. Dzięki takiemu zabiegowi zmniejsza się ilość produkowanych spalin. Niestety, ale istnieją rzeczy, których nie da się w żaden sposób przerobić. Gospodarka odpadami komunalnymi zwykle w takich sytuacjach decyduje się na zakopywanie śmieci. Proces ten odbywa się pod ścisłą kontrolą dedykowanych urzędów. Zapełniony otwór w ziemi zostaje zaplombowany, a w takim miejscu powstaje oczyszczalnia ścieków.

Doradztwo w zakresie odpadów komunalnych – gdzie szukać pomocy?

Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej ustawodawstwo nakłada na firmy i przedsiębiorstwa szereg regulacji oraz wymagań jakie muszą zostać spełnione w gospodarce odpadami. Kompleksowa gospodarka odpadami komunalnymi opiera się na ograniczeniu produkcji odpadów oraz zachowaniu wszelkich rozwiązań korzystnie wpływających na środowisko. Jak zaznacza ekspert z Know How Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Kamil Baska, firmy te zobowiązane są do prowadzenia dokumentacji środowiskowych. Jeżeli potrzebujesz fachowego doradztwa w zakresie odpadów komunalnych zaufaj specjalistom i wybierz sprawdzoną kancelarię.