Frezowanie metali jest jedną z technik obróbki skrawaniem, która umożliwia uzyskanie różnorodnych detali czy elementów o szerokim zastosowaniu, nie tylko w przemyśle, ale w wielu innych dziedzinach życia, np. w medycynie. Metoda cieszy się ogromną popularnością, ze względu na szybkie oraz precyzyjne otrzymanie przedmiotu o wybranym kształcie. W tym artykule dowiesz się na czym polega frezowanie i czemu warto skorzystać z oferty firmy MSM sp. z o.o..

Jak przebiega proces frezowania metali?

Metale od dawien dawna zajmują bardzo ważne miejsce w życiu człowieka i mają niezwykle szerokie zastosowanie. Posiadają one bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i są chętnie stosowane w wielu dziedzinach życia oraz w przemyśle. Aby móc im nastać pożądany kształt, trzeba poddać je procesowi obróbki skrawaniem jak frezowanie, które cieszy się ogromną popularnością, głównie dzięki możliwości zautomatyzowania poprzez zastosowanie komputerowych układów sterowania numerycznego. Proces frezowania jest niczym innym jak formowaniem stali i polega na skrawaniu, czyli oddzieleniu warstwy metalu przy użyciu specjalnej frezarki (czyli narzędzia wieloostrzowego), które w trakcie pracy jest wprawiane w ruch obrotowy o dużej prędkości, zaś obrabiany materiał stalowy wykonuje ruch posuwowy.

Frezarka zaopatrzona jest w zęby, które prosto mówiąc „zdejmują z materiału wióry” o wybranej grubości. Ostrza frezarki wytworzone są ze specjalnie utwardzanej stali szybkotnącej lub węglików spiekanych. Proces frezowania świetnie sprawdza się zarówno w przypadku płaskich, wypukłych, jak i krzywoliniowych powierzchni, co powalana na ogromną różnorodność uzyskanych kształtów czy otworów. W ofercie firmy MSM sp. z o.o. znajdują się nowoczesne sprzęty do frezowania - frezarki CNC sterowane komputerowo, dzięki czemu, można uzyskać niezwykle precyzyjne elementy, nie tylko ze stali, ale również z aluminium, mosiądzu, drewna i tworzyw sztucznych.

Jakie rodzaje frezowania się wyróżnia?

Frezy od obróbki metali i innych materiałów mogą mieć różnorodne kształty, w zależności od tego, jaki docelowy element chce się otrzymać. Do najpopularniejszych kształtów zalicza się walcowy, trzpieniowy, czołowy, palcowy oraz tarczowy. Frezowanie można podzielić na przeciwbieżne i współbieżne. W pierwszym przypadku ostrze frezarki i obrabiany element mają przeciwne kierunki prędkości, zaś w drugim przypadku są one zgodne i krawędź tnąca porusza się w tą samą stronę co posuwany metal. Frezowanie współbieżne przyczynia się do dłuższej eksploatacji narzędzia tnącego, ale emituje spore siły oddziałujące na frez i nie utwardza metalu.

Aby uzyskać precyzyjne elementy, warto skorzystać z usług doświadczonej i specjalistycznej firmy MSM sp. z o.o. z Chełmku w województwie małopolskim, która kontroluje dokładnie przebieg całego procesu, począwszy od projektowania, poprzez etap przetwarzania, a skończywszy na finalnym elemencie. Forma ta pracuje na centrach obróbkowych BACA, które dzięki sterowaniu numerycznemu, dużej powierzchni stołu roboczego, zmniejszonej zmienności oporów ruchu obu suportów oraz zwiększonej trwałości chłodziwa pozwala podjąć się najbardziej skomplikowanych zleceń.