Elektroniczne wagi to niezbędny sprzęt elektroniczny w wielu sklepach, punktach gastronomicznych. W każdym z tych miejsc urządzenia te powinny mieć inne funkcje. Dzięki konsultantom w firmie Progress-Serwis możesz liczyć na profesjonalną analizę potrzeb i pomoc w doborze zarówno wagi elektronicznej, jak i zintegrowanej z nią kasy fiskalnej. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę kupując urządzenie do ważenia?

Waga kontrolna czy kalkulacyjna — na czym polega różnica?

Na rynku dostępne są wagi kontrolne i kalkulacyjne. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Progress-Serwis kasy fiskalne Daniel Stefańczyk:

Pierwszy typ wskazuje jedynie wagę danego towaru, kalkulacyjne zaś pozwalają na dodatkową edycję danych np. w postaci wpisania ceny za kilogram, celem uzyskania informacji o tym jak waga produktu ma się do należności do zapłaty. Urządzenia do odczytywania ciężaru produktów stosowane są w różnych branżach i mają czasem zdumiewające rozmiary i kształty. Jednak biorąc pod uwagę zastosowanie wyróżnia się wagi sklepowe, etykietujące, magazynowe.

Jak informuje nas nasz rozmówca z firmy Progress-Serwis, która od 1996 roku.specjalizuje się w sprzedaży kas i drukarek fiskalnych. Stosowane dziś modele wag mają szereg udogodnień, które dobiera się do potrzeb przedsiębiorcy, a dokładniej branży, w której działa.

Zastosowanie wag elektronicznych

Z informacji uzyskanych od specjalisty z ze wspomnianej firmy, biorąc pod uwagę różne potrzeby firm wyróżnia się wagi sklepowe (idealne do placówek handlowych, przy stanowiskach kasowych, ważą do 15 - 30 kg), etykietujące (doposażone w drukarkę, idealne do hurtowni, stoisk samoobsługowych) magazynowe (w formie platform do hurtowni, magazynów, o zakresie ważenia do 600 kg). Jak podkreśla nasz rozmówca wszystkie te urządzenia — bez względu na rodzaj urządzenia, jeśli zostały włączone do obrotu handlowego muszą zostać zalegalizowane albo w firmie zajmującej się serwisem wag, albo w Okręgowym Urzędzie Miar, a te wyprodukowane po 2004 mieć certyfikat europejski CE i znak metrologiczny M.