Mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie oraz wybudowanie sieci lub przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych sprowadza się po prostu do połączenia dwóch punktów za pomocą odpowiedniej rury. W rzeczywistości każdą z takich instalacji można zwykle wykonać na kilka różnych sposobów, co w rezultacie może się przełożyć na oszczędność - lub stratę - nawet wielu tysięcy złotych. Na co więc zwrócić uwagę, zlecając wykonanie takiego projektu, a następnie realizację samej instalacji, aby uniknąć kosztownych błędów? - O tym mowa w poniższym artykule.

Cenna synergia

Przede wszystkim, poszukując rzetelnego projektanta sieci oraz przyłączy wod-kan, warto zwrócić szczególną uwagę na podmioty, które specjalizują się zarówno w projektowaniu, jak i w wykonawstwie tego typu robót. Powodów jest co najmniej kilka.

Po pierwsze, projektant znający realia wykonywania tego typu robót z własnego doświadczenia, zazwyczaj jest dzięki temu lepiej zorientowany w aktualnych wymogach lokalnych spółek wodociągowych oraz innych instytucji, wie również, które wymogi mają charakter absolutny, a które można w pewnych okolicznościach potraktować jedynie jako sugestię – co w rezultacie pozwala mu zaprojektować takie rozwiązania, dzięki którym klient nie będzie musiał później na etapie wykonawstwa przepłacać za wykonanie czegoś, co nie jest wcale konieczne.

Po drugie, projektant z doświadczeniem wykonawczym jest często w stanie już na etapie projektu zaproponować dużo bardziej optymalne rozwiązania, niż projektant, który bazuje jedynie na wiedzy książkowej wyniesionej ze studiów. Takie doświadczenie bywa na miarę złota - i to niemal dosłownie.

- W ostatnim czasie zgłosił się do nas klient z projektem kanalizacji deszczowej, mającej na celu rozprowadzenie po terenie działki wód deszczowych z rynien budynku - mówi Michał Kubiak, członek zarządu firmy Hydromont Kubiak i zarazem kierownik działu projektowego tejże firmy. - Projektant tejże instalacji zaprojektował system oparty na kilkunastu studniach, na zbiorniku retencyjnym z pompą samozasysającą oraz na układzie rozsączającym złożonym ze specjalnych skrzynek. Kiedy zebraliśmy oferty materiałowe oraz wyceniliśmy klientowi wykonanie takiej instalacji, okazało się, że realizacja takiego systemu kosztowałaby go niemal 60 tys. zł (!). Bazując jednak na naszym doświadczeniu w wykonawstwie tego typu robót, zaproponowaliśmy klientowi alternatywne, dużo prostsze rozwiązanie, które kosztować go będzie aż o 30-40 tys. zł mniej - a spełni swoją funkcję w stopniu absolutnie wystarczającym.

- W ciągu 35 lat istnienia naszej firmy, podobnych przypadków mieliśmy już całkiem sporo. - mówi Andrzej Kubiak, założyciel firmy oraz jej aktualny prezes zarządu. - Niestety w niektórych przypadkach inwestycja była już tak daleko posunięta, że na podobne zmiany nie było już czasu, a klient musiał się pogodzić ze stratą niemałych pieniędzy. W powyższym przykładzie klient miał szczęście, że sprawa dotyczyła jedynie instalacji na terenie jego własnej posesji. Gdyby jednak podobna zmiana projektowa dotyczyła sieci lub przyłączy przebiegających choć częściowo poza jego posesją, wówczas oznaczałoby to de facto konieczność wykonania całego projektu od nowa oraz ponownego jego uzgodnienia we wszystkich instytucjach, co wiązałoby się ze stratą pieniędzy wydanych na pierwotny projekt, a przede wszystkim - ze stratą cennego czasu, na co nie każdy inwestor może sobie pozwolić.

Hydromont Kubiak to z pewnością nie jedyna firma, która jest w stanie doradzić klientowi w taki sposób zarówno na etapie projektu, jak i późniejszego wykonawstwa - choć z pewnością jedna z firm działających na rynku poznańskim najdłużej, co siłą rzeczy przekłada się na zdobyte doświadczenie. Bez względu jednak, czy zdecydujemy się na usługi firmy o tak ugruntowanej pozycji na rynku, czy też zlecimy prace jakiemuś innemu projektantowi lub wykonawcy, zawsze warto mieć na uwadze, że projektant z doświadczeniem wykonawczym potrafi często zaproponować dużo korzystniejsze rozwiązanie już na etapie projektu, a z drugiej strony wykonawca posiadający doświadczenie projektowe potrafi często przed przystąpieniem do robót samodzielnie zweryfikować, czy rozwiązania przyjęte w projekcie są faktycznie optymalne, a jeśli nie - to może on często zaproponować klientowi rozwiązanie dużo korzystniejsze. Dlatego też warto korzystać przede wszystkim z usług takich podmiotów, którzy potrafią umiejętnie połączyć wiedzę teoretyczną z wieloletnią praktyką wykonawczą.