Projektowanie opakowań – na czym polega i kto je wykorzystuje?

Materiał partnera
2019-10-09

Rynek polski i europejski dotyczący opakowań z roku na roku dynamicznie się zmienia. Pomimo wzrostu zainteresowania technologiami proekologicznymi, wciąż w niektórych branżach – nie tylko spożywczej – wybierane są wyroby z metalu, tworzyw sztucznych, czy innych materiałów. Rodzaj dobranego opakowania, zawsze zależy bowiem od zastosowania.

Opakowania na specjalne zamówienie

Opakowania na specjalne zamówienie to nie tylko tworzenie ich w wersjach spersonalizowanych graficznie dla danej firmy. Wiele przedsiębiorstw transportowych, czy zakładów produkcyjnych, wymaga tworzenia niestandardowych rozmiarów, czy właściwości zamknięć, których nie sposób uzyskać z producenckich katalogów. Mowa m.in. o opakowaniach z pianki polietylenowej, o opakowaniach metalowych na prefabrykaty budowlane, czy o opakowaniach z płyt OSB, które np. występują w wersjach do przewożenia długich i wąskich konstrukcji, zabezpieczanych dodatkowo specjalnymi trocinami. Rynek opakowaniowy dla przemysłu, transportu oraz handlu, jest zatem bardzo różnorodny i nie należy go rozpatrywać tylko i wyłącznie w kategorii butelek, pudełek itd., które spotkać możemy w sklepach…

Dostarczanie projektu lub projektowanie od podstaw

Producenci opakowań są gotowi obsługiwać swoich klientów i ich niestandardowe zamówienia, w oparciu o własne projekty, lub te wcześniej dostarczone. Muszą one jednak spełniać odpowiednie wymogi środowiska CAM/CAD, co pozwala na tworzenie wyrobów o parametrach precyzyjnie wyznaczonych w opracowaniach opisowych, rysunkowych, technicznych oraz cyfrowych. Najlepsze pracownie zawsze dostarczają do klientów przykłady różnych modeli 3D, wraz z wizualizacjami produktów. Ich akceptacja, pozwala na przejście do kolejnego ważnego procesu. Mowa o prototypingu.

Prototyping opakowaniowy

Prototyping opakowaniowy jest ważny dla setek firm transportowych oraz handlowych i przemysłowych. Proces ten polega bowiem na przygotowaniu prototypu danego opakowania przed jego seryjną produkcją. Pozwala to w rzeczywistości określić, czy dana konstrukcja spełnia swoje zastosowanie. Prototyp można poddać bowiem testom wytrzymałościowym, które są bardziej dokładne od teoretycznych analiz prognostycznych. Dzisiaj z prototypingu korzysta zatem wiele przedsiębiorstw. Współpracują one w ramach tworzenia różnego rodzaju opakowań, między innymi z firmą producencką MAGlogis, która wypracowała sobie bardzo stabilną oraz konkurencyjną pozycję na rynku lokalnym, oraz krajowym. Z pełną ofertą tego podmiotu warto zatem zapoznać się na dedykowanej stronie www.

Opracowanie artykułu:

Maglogis Producent Opakowań

ul. Pocztowa 14, 42-450 Łazy śląskie
e-mail