Słysząc pojęcie ‘monolit’, wielu osobom może przyjść na myśl twór geologiczny, jednak występuje także monolit w katalizatorach. Na pierwszy rzut oka niewidoczny, stanowi jeden z najważniejszych elementów wspomnianej części należącej do układu wydechowego. Gdy katalizator ulegnie uszkodzeniu, należy go odpowiednio zutylizować, podobnie jest w przypadku monolitu, który ma sporą wartość. Poznaj szczegóły skupowania monolitu w przedsiębiorstwie Katmet.

Czym jest monolit?

Aby zrozumieć, czym jest monolit i jaką pełni funkcję w katalizatorze, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym tak właściwie jest katalizator. Mówiąc najprościej, jest to element układu wydechowego, który odpowiada za redukcję szkodliwych substancji w gazach wydechowych, czyli spalinach. Jak wyjaśnia pracownik skupu monolitu Katmet w Inowrocławiu:

W kontekście katalizatorów monolity to bloki materiału znane ze swojej dużej powierzchni i wysokiej porowatości, strukturą przypominające plaster miodu. Co najważniejsze składają się z wartościowych metali szlachetnych, takich jak platyna, pallad czy rod. To właśnie te metale odpowiadają za procesy katalityczne, czyli oczyszczanie spalin z trujących tlenków azotu, tlenków węgla i węglowodorów.

Monolity są również znane z ich zdolności do znoszenia wysokich temperatur i przepływów, co czyni je odpowiednimi do użytku w różnych procesach przemysłowych. Przede wszystkim są odporne na korozję chemiczną, co czyni je trwałym i opłacalnym wyborem właśnie do katalizatorów.

Jak wygląda skup i wycena monolitu?

Aby pozbyć się niepotrzebnego monolitu, a jednocześnie zarobić na nim, trzeba znaleźć przedsiębiorstwo, takie jak Katmet, które specjalizuje się w skupowaniu monolitu. Następnie należy skontaktować się z firmą w celu przeprowadzenia wyceny materiału. Fachowcy z Katmet przykładają bardzo dużą wagę do precyzyjnego i rzetelnego wyceniania skupowanych monolitów. W ramach tego wykonują specjalistyczne badania spektrometryczne za pomocą nowoczesnych urządzeń pozwalające zidentyfikować i ocenić zawartość metali szlachetnych w dostarczanych monolitach. Dzięki temu klienci Katmet mogą być pewni, że otrzymają profesjonalną wycenę oraz korzystną ofertę.

Trzeba pamiętać, że zawartość metali szlachetnych ma wpływ nie tylko na cenę, ale też na właściwości produktów otrzymanych w procesie recyklingu katalizatorów. Badanie przeprowadzane jest na materiale sproszkowanym, ale firma sama wykonuje tę czynność, a więc można dostarczyć monolit w kawałkach, całości lub w proszku.