Automatyka przemysłowa to dział inżynierii, który odmienił oblicze współczesnych procesów produkcyjnych, sprawiając że zautomatyzowana produkcja stała się standardem w prowadzeniu konkurencyjnej działalności wielu przedsiębiorstw. Nie należy jednak zapominać, że głównym elementem całego układu automatyki przemysłowej są programowalne sterowniki PLC, których projektowaniem wraz z tworzeniem kompletnych systemów sterowania, zajmują się specjaliści z firmy Elektromat sp. z o.o.

Co warto wiedzieć o programowalnych sterownikach PLC, oferowanych przez Elektromat?

Sterowniki PLC (ang. programmable logic controller), czyli sterowniki programowalne, to podzespoły, które powstały w USA około 1968 r. Początkowo wykorzystywane były one na potrzeby przemysłu samochodowego, wykazując jednak błyskawicznie swoją przewagę nad klasycznymi układami półprzewodnikowymi lub przekaźnikowo-stycznikowymi. Sterowniki PLC powstające obecnie w firmach, takich jak Elektromat sp. z o.o., mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu i wykorzystywane są przede wszystkim w systemach stosujących automatykę przemysłową w celu prowadzenia procesów technologicznych oraz produkcyjnych, np. w maszynach stanowiskowych lub precyzyjnych urządzeniach CNC, a także w przypadku linii produkcyjnych, które po zautomatyzowaniu wykonują czynności samodzielnie, pod nadzorem operatora. Dodatkowo sterowniki PLC powstające w firmie Elektromat, mogą być również wykorzystane w instalacjach oraz w sieciach, w których kluczowe znaczenie ma automatyzowanie dostawy mediów. Warto przy tym pamiętać, że jak mówi przedstawiciel firmy Elektromat –

Ogrom zastosowań sterowników PLC wynika z możliwości ich zaprogramowania, co sprawia, że prowadzone za ich pomocą działania mogą ulegać zmianie. Jest to możliwe dzięki temu, że sterownik programowalny pracuje według programu użytkownika, który zostaje zapisany w pamięci podzespołu. Program ten zawiera ciąg rozkazów logicznych sterujących pracą urządzenia (zapis algorytmu sterowania w postaci listy rozkazów, wykonywanych kolejno jeden po drugim). Oczywiście należy pamiętać, że programowanie PLC może odbywać się w zróżnicowanych środowiskach programistycznych, co zależne jest od wybranego typu sterowników.

Programowalne sterowniki, oferowane przez firmę Elektromat, zbudowane są z kilku podzespołów, do których zaliczają się przede wszystkim jednostka centralna (CPU), moduły wejść i wyjść (analogowe, cyfrowe), moduły komunikacyjne i zasilające oraz moduł pamięci. Warto również wspomnieć, że sterowniki programowalne można podzielić ze względu na ich architekturę na sterowniki kompaktowe (klasa małych sterowników, gdzie wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie) i sterowniki modułowe (klasa średnich i dużych sterowników o elastycznej architekturze, które konfiguruje poprzez dobór odpowiednich modułów funkcjonalnych).

Kilka słów o działaniu sterowników PLC

Sterowniki PLC, wykonane i zaprojektowane przez specjalistów z firmy Elektromat, wykonują w sposób cykliczny algorytm działania obiektu sterowanego, wprowadzony do jego pamięci. Dlatego też w cyklu pracy sterownika PLC można wyróżnić kilka charakterystycznych etapów, które powtarzane są w nieskończonej pętli:

  • autodiagnostyka - sprawdzenie poprawności działania sterownika,

  • odczytanie danych pochodzących z wejść, np. z współpracujących ze sterownikiem urządzeń pomiarowych,

  • wykonanie zaprogramowanych zadań,

  • komunikacja - przekazanie informacji ze sterownika do zewnętrznych urządzeń,

  • ustawienia wyjść - wykonanie zmian w ustawieniach urządzeń wyjściowych.

Sterowniki programowalne PLC, programowane i oferowane przez firmę Elektromat, stanowią dziś podstawowe elementy sterujące zautomatyzowanymi procesami technologicznymi, obecne niemalże w każdej gałęzi przemysłu, umożliwiające jednocześnie monitorowanie procesów automatyki przemysłowej oraz wykonywanie zadań związanych z testowaniem i pomiarami.