Przenośniki ślimakowe są maszynami, które służą do transportu sypkich materiałów na niewielką odległość. Z tej przyczyny są chętnie wykorzystywane w rolnictwie i przemyśle. Wykonane są z nierdzewnej bądź trudnościeralnej stali kwasoodpornej, co sprawia, że znajdują zastosowanie nawet w branży spożywczej. Na czym dokładnie polega działanie przenośnika ślimakowego? Do jakich prac się go wykorzystuje? Dowiesz się tego wszystkiego z niniejszego artykułu.

Czym jest przenośnik ślimakowy?

Przenośnik ślimakowy zbudowany jest z koryta lub rury, wewnątrz których obracają się gięte kręgi blachy zwane potocznie ślimakiem. To dzięki tym ruchom spiralnym transportowany materiał sypki o różnej granulacji przesuwa się wzdłuż urządzenia zarówno przy ustawieniu poziomym, jak i ukośnym.

Na rynku dostępne są dwa typy tej maszyny:

  • przenośniki ślimakowe - korytowe,
  • przenośniki ślimakowe - rurowe.

Pierwszy typ ma kształt przypominający literę „U”. Dzięki temu, że nie jest szczelny (można odkręcać pokrywę) jego mycie nie stwarza większych problemów. Ponadto możliwość otwierania klapy pozwalają precyzyjnie dozować wrzucany do środka materiał.

Drugi model ma formę szczelnej rury. To sprawia, że doskonale izoluje transportowany surowiec przed jego rozpyleniem. Jest to również zabezpieczenie przed ewentualnym szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak wyjaśnia fachowiec z wielkopolskiej firmy POM Kalisz - w zależności od średnicy koryta lub rury, wydajność przenośnika ślimakowego może osiągać poziom nawet ok. 45 t/h. Niektóre urządzenia mają wbudowany dodatkowy osprzęt, jak choćby czerpnie, które uprawniają załadunek materiału do transportu.

Niektóre przenośniki ślimakowe wyposażone są w koła, dzięki czemu mogą być przemieszczane, w zależności od pracy, do jakiej zostaną przeznaczone w dalszej kolejności.

Warto również dodać, że nie jest to maszyna, na którą mogą pozwolić sobie wyłącznie dobrze prosperujące firmy i gospodarstwa rolne. Przenośniki ślimakowe są stosunkowo niedrogim urządzeniem. Ponadto koszty jego eksploatacji nie obciążają nadmiernie budżetu, a i pobór energii niezbędnej do zasilenia nie jest wysoki.

Gdzie wykorzystuje się przenośnik ślimakowy?

Podajniki ślimakowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w rolnictwie, jak i przemyśle.

W gospodarstwach służą one do transportu paszy dla zwierząt hodowlanych i zboża. Niektóre maszyny wyposażone są w podajniki łopatkowe, które nie tylko przemieszczają, ale również mieszają materiał. Jest to rozwiązanie wykorzystywane do przyrządzania gotowych mieszanek pokarmowych, którymi karmione są krowy, świnie, czy kurczaki.

W fabryce przenośniki ślimakowe umożliwiają pakowanie cementu, żwiru, czy piasku bezpośrednio do opakowań.

Na budowie umożliwiają szybsze przenoszenie niezbędnych do prac mieszanek zapraw, gipsu, a nawet betonitu. Usprawniają również usuwanie zielonych odpadów i śmieci z miejsca inwestycji.

W przypadku maszyn zamkniętych (rurowych) z powodzeniem można je wykorzystać do usunięcia nawet bardzo trudnych materiałów drobnoziarnistych jak: pył, popiół oraz trociny.

Należy przy tym pamiętać, że maksymalną odległość, na jaką mogą być transportowane w ten sposób materiały, wynosi ok. 15-20 m. W przypadku przenośników ukośnych włożony do rury czy koryta surowiec może pokonać w górę ok. 20 m. Ograniczenia te warto mieć na uwadze, planując zastosowanie tego urządzenia.