Silniki elektryczne, mimo że należą do trwałych urządzeń, z czasem ulegają uszkodzeniu. Wymiana napędu w przypadku awarii stanowi duży wydatek dla firm usługowych i zakładów produkcyjnych, a niekiedy jest wręcz niemożliwa, np. wskutek braków rynkowych. Alternatywą dla zakupu nowej jednostki jest naprawa niesprawnej części tzw. przezwajanie.

Czy warto przezwajać silnik?

Nowoczesne techniki i zastosowanie precyzyjnych maszyn nawijających sprawia, że naprawa uszkodzonego silnika elektrycznego nie tylko przywraca jego funkcjonalność, ale też skutkuje odnowieniem, a nawet poprawą, jego wydajności. Odpowiednio przezwojony silnik może generować niższe koszty eksploatacyjne.

Przezwajanie silnika – etapy prac

  • Demontaż silnika elektrycznego

Deinstalacja silnika elektrycznego opiera się na odkręceniu mocowań i wyizolowaniu takich elementów jak: osłona przewietrznika, przewietrznik, tarcze napędowe oraz wirnik. Pozbycie się zbędnych części ułatwia dostęp do uzwojenia, które jest zazwyczaj zlokalizowane po wewnętrznej stronie stojana silnika.

  • Wyciągnięcie cewki

Uzwojenie to gęsto nawinięty zwój miedzianego drutu (najczęściej w formie pojedynczych cewek) umiejscowiony wewnątrz stojana silnika. Miejsce przepalenia drutu jest w większości przypadków niemożliwe do zlokalizowania, dlatego zwój musi zostać zdemontowany, a na jego miejsce nawija się całkowicie nowy zwój. Wyciągnięcie zużytej cewki wymaga zastosowania specjalnej maszyny nawijającej drut na siebie i wyciągającej go ze środka. Najważniejszym etapem prac jest precyzyjne odcięcie złącza umiejscowionego na końcówkach drutu od elementu przyłączeniowego. Nieprawidłowo wykonane cięcie uniemożliwi montaż przyłączenia nowego uzwojenia.

  • Dobór drutu

Uzwojenie, instalowane na stojanie, posiada pewne charakterystyczne własności m.in. sposób nakładania. Istotnymi parametrami są także przekrój oraz długość drutu. To właśnie od tych wszystkich czynników zależą poziom mocy i ilość obrotów silnika elektrycznego. Informacje o tych wartościach znajdują się w specjalnych katalogach. Niestety, niektóre modele silników nie są uwzględnione w spisie i konieczne jest ręczne zmierzenie długości i grubości drutu. Korzystając z usług sprawdzonej firmy zajmującej się remontami silników elektrycznych, takiej jak Przezwajanie Siliników Elektrycznych Oraz Instalacje Elektryczne Michalski Mirosław, można liczyć na profesjonalne wykonawstwo zlecenia.

  • Nawinięcie i zabezpieczenie uzwojenia

Nawinięcie cewek drutu na stojanie odbywa się w sposób zautomatyzowany – przy pomocy precyzyjnych maszyn nawijających. Ponowne mocowanie i przyłączenie cewek wymaga wykonawstwa ręcznego. Nałożony drut jest specjalnie zabezpieczany w procesie lakierowania i utwardzania lakieru.

Po przeprowadzeniu prac remontowych zregenerowany silnik może zostać złożony. Jego styki są dodatkowo zabezpieczane, a uszczelnienia i łożyska – regenerowane.