Automatyka ciepłownicza stosowana jest dzisiaj głównie w obiektach przemysłowych, gospodarczych, komercyjnych oraz korporacyjnych. Coraz częściej jednak wdraża się ją w budynkach wielorodzinnych takich jak kamienice, apartamentowce czy bloki z wielkiej płyty. Można ją również z powodzeniem wdrożyć w domach jednorodzinnych. Po co się jednak ją stosuje? Głównie dla komfortu grzewczego obiektu, dla oszczędności energetycznej, a także dla prostoty obsługi systemów ciepłowniczych. Jakie osprzęty uznaje się zaś za elementy tejże automatyki?

Regulatory różnicy ciśnień

Regulatory różnicy ciśnień występują m.in. w modelach bezpośredniego działania. Zwie się je często regulatorami upustowymi. Wiąże się to z ich pracą – regulatory ustawione są w pozycji zamkniętej, a otwierają się przy wzroście ciśnienia powyżej wartości nastawionej. Taki osprzęt składa się z zaworu, sprężyn regulacji ciśnienia oraz z siłownika z membraną. Stosuje się go zaś do regulacji węzłów cieplnych.

Jego głównym zadaniem jest zaś równoważenie całej sieci, poprawa komfortu użytkowania instalacji, a także wspieranie oszczędzania energii m.in. poprzez równoważenie hydrauliczne. Regulatory różnicy ciśnień montuje się głównie w złożonych układach ciepłowniczych.

Sterowniki pogodowe

Rodzajów sterowników pogodowych jest wiele. Niektóre urządzenia łączą się wprost z siecią ciepłowniczą danego budynku. Inne zaś podpięte są dodatkowo pod systemy Smarthome lub BMS. Obecnie spotkać się można m.in. z popularnymi urządzeniami dwuprzewodowymi, które dzięki elektronicznemu regulatorowi i czujnikom pozwalają zarządzać:

  • ogrzewaniem,
  • system ciepłej wody użytkowej (regulacja stałotemperaturowa).

Jeśli chodzi o innowacyjność sterowania pogodowego, szczególnie warto pochylić się nad urządzeniami przystosowanymi do aplikacji zarządzanych przez interfejs komunikacyjny i kartę chip. Całe takie systemy oprócz łatwych w obsługiwaniu regulatorów wewnętrznych z panelami dotykowymi, posiadają także czujniki:

  • temperatury zewnętrznej,
  • powierzchniowe,
  • uniwersalne,
  • zanurzeniowe.

Po co zaś stosować sterowanie pogodowe? Przede wszystkim dla regulowania temperatury i mikroklimatu, dostosowując warunki do pogody. Sprzyja to komfortowi użytkowemu oraz wysokiej energooszczędności.

Zawory regulacyjne

Zawory regulacyjne występują w różnych rodzajach. Można spotkać się z typami zaworów split, z zaworami obrotowymi, a także podgatunkami wyznaczającymi ilość przewodów, jakimi są w stanie zarządzać: zawory 3-drogowe czy 4-drogowe. Nowoczesne osprzęty służą przede wszystkim do regulacji temperatury zasilania w układach grzewczych – m.in. podłogowych – w których niewymagana jest precyzyjna charakterystyka regulacji. Można je zatem z powodzeniem wdrażać w domach jednorodzinnych.

Termostaty pokojowe

Termostaty pokojowe pozwalają zarządzać przede wszystkim danymi odcinkami instalacji grzewczych w określonych pomieszczeniach. Można podpinać je pod systemy wodne lub elektryczne takie jak np. maty i kable grzejne. Termostaty są zaś małymi urządzeniami z panelami klawiaturowymi lub dotykowymi, dzięki którym użytkownik może zarządzać i monitorować temperaturę w pomieszczeniu. Najlepsze urządzenia mają wiele funkcji. Przykładem są moduły pozwalające na tworzenie harmonogramów tygodniowych czy ergonomicznego wykorzystania energii grzewczej podczas nieobecności użytkownika. Po powrocie do domu nie trzeba zatem czekać na nagrzanie się pokoi ani nie trzeba obawiać się dużych rachunków za pozostawienie systemu grzewczego w ciągłej pracy.

Inne przykłady urządzeń automatyki ciepłowniczej

Do osprzętów automatyki ciepłowniczej można zaliczyć również wiele innych urządzeń, które kupić można w atrakcyjnych cenach i w najwyższej jakościowej klasie od firmy DESTO. Popularne są zatem:

  • termostaty grzejnikowe,
  • zawory kulowe i przepustnice,
  • elementy wodnego ogrzewania podłogowego,
  • elementy systemu wentylacji wraz z rekuperatorem odzysku ciepła,
  • głowice termostatyczne,
  • przetworniki ciśnień,
  • regulatory temperatury bezpośredniego działania.

Tego typu osprzęt warto kupować od sprawdzonych i szeroko wyspecjalizowanych dystrybutorów, którzy w swojej ofercie posiadają m.in. produkty popularnej marki DANFOSS.