Silniki elektryczne montowane są między innymi w różnego rodzaju maszynach wykorzystywanych w przemyśle lekkim oraz ciężkim. Zapewniają one wysoką moc i energooszczędność, a także tak rekomendowaną dzisiaj proekologiczność. Ich wysokie natężenie codziennej pracy powoduje jednak to, że ulegają one rozmaitym awariom. Jak się przed nimi uchronić? Wysyłając silniki elektryczne do specjalistycznych pracowni zajmujących się ich regeneracją.

Czym jest regeneracja silników elektrycznych?

Regeneracja silników elektrycznych błędnie kojarzona jest z naprawą. Oczywiście może ona dotyczyć uszkodzonych napędów, ale usługa ta jest szczególnie dedykowana dla konstrukcji, które działają na obniżonych obrotach. W takim przypadku regeneracja to przede wszystkim zadbanie o silnik w procesie jego ponownego przezwajania. Jest to działanie znacznie tańsze od zakupu nowego silnika elektrycznego, a także pozwalające na przywrócenie jego pełnej sprawności. Wielokrotnie pracowni serwisowej udaje się poprawić również całkowitą wydajność podzespołów. Regeneracja może zatem zostać uznana za modernizację, a niekiedy za modyfikowanie, czyli przemodelowanie starszych silników w taki sposób, aby działały one w podobny sposób, co te nowsze. Nie tylko jednak przezwajanie jest ważne. Często istotne jest również wymienianie łożysk.

Przezwajanie silnika elektrycznego

Pomimo tego, iż wymiana łożysk silnika elektrycznego jest bardzo ważnym procesem regeneracyjnym dzisiaj przede wszystkim pracownie serwisowe i ich klienci skupiają się na wymianie uzwojenia. Usługę zwaną przezwajaniem silnika elektrycznego gwarantuje przy tym w atrakcyjnych cenach m.in. Rzemieślniczy Zakład Usług Elektromechanicznych, zajmujący się także regeneracją pomp np. zatapialnych. Na czym jednak polega proces przezwajania? Przede wszystkim na zdemontowaniu starego uzwojenia oraz doborze nowych zwojów drutu o najwyższych właściwościach technicznych. Kolejny etap to nawijanie zwojów w bardzo precyzyjny sposób. Po zakończeniu tego etapu ważne jest lakierowanie drutów nawojowych wysokogatunkowym lakierem izolacyjnym. Całość kończona jest odpowiednimi testami oraz wyważaniem, zwłaszcza jeśli przezwajany jest wirnik.

Kiedy należy przeprowadzić regenerację silnika elektrycznego?

Opłacalność regeneracji silnika elektrycznego w stosunku do zakupu nowego napędu jest olbrzymia. Przedsiębiorcy, których technologie zakładowe oparte są zatem właśnie o silniki elektryczne, powinni zwracać uwagę na regularne przeglądy. W przypadku zaobserwowania pogorszonej pracy urządzenia powinni natychmiastowo podjąć decyzję o regeneracji, a dokładniej o przezwojeniu. Nigdy nie należy czekać zatem do momentu, w którym dojdzie do wyraźnej awarii. W przypadku niektórych konstrukcji np. tych z wirnikiem asynchronicznym aluminiowym regeneracja silnika elektrycznego może niestety nie przynieść zamierzonych efektów. Warto zatem, aby pracownia serwisowa silników elektrycznych stworzyła dla nas również plan wspomnianych regularnych analiz technicznych, opierających się o pomiary drgań, prądów czy stanu izolacji.