Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest bardzo istotne dla zdrowia. Przekroczenie wskazanych norm prowadzi do rozwoju pleśni, co w konsekwencji powoduje pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach. Jak wskazuje ekspert z Teldream, poziom wilgoci powinien być utrzymywany w granicach 45-60%. Aby kontrolować wskazane wartości, warto zainwestować w czujnik wilgoci.

Czujnik wilgoci – o czym warto wiedzieć?

Czujnik wilgotności to urządzenie rejestrujące zawartość wilgoci w pomieszczeniach, materiałach budowlanych bądź dowolnym produkcie przemysłowym. Jak wyjaśnia pracownik Teldream, rejestrator reaguje na wzrosty i spadki wilgotności poprzez wykorzystanie zmian pojemności lub wartości oporu. Aby określić wilgotność wykorzystuje się metody bezpośrednie i pośrednie.

W przypadku czujników pojemnościowych między płytkami kondensatorowymi występuje warstwa higroskopijna – w momencie zmiany zawartości wilgoci zmienia się pojemność między elektrodami. W czujnikach o impedancji wykorzystuje się warstwę pochłaniającą wilgoć między dwiema elektrodami prądu stałego

 – wyjaśnia pracownik Teldream.

Czujniki wilgotności – zastosowanie i charakterystyka urządzeń

Rejestratory wilgotności znajdują szerokie zastosowanie w sektorze przemysłowym, szpitalach, czy laboratoriach. Ekspert z Teldream wskazuje, że nowoczesne czujniki są często wykorzystywane w branży budowlanej do sprawdzania wilgotności materiałów, takich jak cegły, wapień czy płyty karton-gipsowe. Z kolei w przemyśle spożywczym służą do pomiaru zawartości wilgoci w produktach sypkich (kawa, herbata, kakao), tytoniu oraz zbożach. Określone parametry rejestratorów są wykorzystywane do reagowania na wyznaczoną wartość wilgotności, kontrolę procesu suszenia oraz zmniejszenie wilgoci. Korzystając z pomocy doradcy z firmy Teldream dobierzesz urządzenia dostosowane do specyfiki pracy przedsiębiorstwa lub przeznaczone do użytku prywatnego.