Rodzaje i cechy palet drewnianych

Materiał partnera
2019-09-05

Palety drewniane są jednymi z najpowszechniej wykorzystywanych palet. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego produktu, który będzie różnił się od siebie wymiarami, kształtem, materiałem oraz sposobem wykonania. Niektóre palety wymagają specjalnych certyfikatów, aby można było je wykonać. Dobre palety drewniane powinny także cechować się wytrzymałością i uniwersalnością.

Rodzaje palet drewnianych

Palety drewniane są dość popularne. W związku z tym powstało ich wiele rodzajów, które można podzielić na różne typu, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Drewniane palety dzieli się ze względu na ich zastosowanie, kształt, wymiary oraz sposób wykonania. Do najbardziej popularnych rodzajów palet drewnianych należą:

      ·        europalety, czyli palety euro,

      ·        palety przemysłowe,

      ·        palety wykorzystywane w przemyśle chemicznym,

      ·        palety niestandardowe.

Najbardziej rozpoznawalne są europalety. Oznacza się je jako EUR lub EPAL. Podstawowa wersja palety euro, dostępna np. w firmie Markus Sajewicz ze Żmigrodu posiada wymiary 1200 mm x 800 mm x 144 mm. Taka paleta może wytrzymać obciążenie w przedziale 1000 – 1500 kg. Z biegiem czasu producenci zaczęli także oferować europalety w innych rozmiarach. W celu wyprodukowania takiej palety niezbędne jest posiadanie odpowiednich licencji i certyfikatów. Główną zaletą palet euro są ustandaryzowane do europejskich norm i wymogów formy, które dotyczą przewozu i transportu towarów przeznaczonych do przenoszenia przy użyciu wózka widłowego.

Kolejnym popularnym rodzajem palet drewnianych są palety przemysłowe. Palety te nazywane są również „angielkami”, a ich skrótowe oznaczenie to ISO. Najczęściej można je spotkać w bardziej zróżnicowanych i większych wymiarach od standardowych europejskich palet. Do produkcji palet przemysłowych nie wymaga się przestrzegania żadnych norm i wymogów, co ma wpływ na ich gorszą jakość w porównaniu do europalet. Gorsza jakość dotyczy zarówno materiału, z którego są wykonane, jak i samego sposobu wykonania.

Wśród drewnianych palet przemysłowych wyróżnić można także te, które mają zastosowanie w przemyśle chemicznym. Takie palety oznaczane są skrótem CP. Wykorzystywane do transportu środków chemicznych palety posiadają szczególne wymagania, dotyczące jakości i sposobu ich wyprodukowania. Producenci wykonują te palety w różnych rozmiarach, które w zależności od wielkości oznaczone są symbolami od CP1 do CP9. Palet wykorzystywane w przemyśle chemicznym różnią się również metodą wykonania.

Wyróżnić można jeszcze palety niestandardowe. Ich wymiary oraz wykonanie zależy głównie od indywidualnych potrzeb klienta. Wśród takich palet nie ma możliwości wyróżnienia standardowego rozmiaru lub kształtu. Każda paleta może zostać wykonana w inny sposób. Różnić mogą się np. innym układem klocków i desek.

Cechy dobrej palety drewnianej

Dobra paleta drewniana powinna cechować się wymiarami zgodnymi z wymaganymi standardami, o ile takie są ustalone. Drewniane palety o standardowych wymiarach i kształtach muszą pasować do wszelkich podnośników i linii produkcyjnych. To zagwarantuje swobodne ich używanie w różnych państwach oraz ułatwi transportowanie. Poza tym dobra paleta drewniana musi być wykonana dobrej jakości drewna, a sam proces jej tworzenia również powinien być odpowiedni. Cechą dobrej drewnianej palety jest z pewnością jej wytrzymałość oraz to, że jest w pełni bezpieczna.

Opracowanie artykułu:

Markus Sajewicz sp. z o.o.

ul. Kościuszki 9, 55-140 Żmigród dolnośląskie
e-mail
www