Podstawowym celem stosowanie złącznych elementów jest stworzenie stabilnej, trwałej i funkcjonalnej konstrukcji, bez względu na to, czy jej charakter jest dynamiczny, czy statyczny. Wydawać by się mogło, że korzystają z nich tylko specjaliści w różnych branżach, lecz w rzeczywistości jest nieco inaczej, ponieważ elementy złączne wykorzystujemy każdego dnia. Takie przedmioty jak np. nity i gwoździe można stosować podczas skręcania mebli. Jednak jakie jeszcze elementy złączne wyróżniamy i czym powinny się one charakteryzować?

Elementy złączne – czym się wyróżniają?

Lista elementów złączonych jest naprawdę długa, co sprawia, że ich zastosowanie jest niemalże nieograniczone, a największą barierę ich wykorzystania stanowi nasza wyobraźnia. Jednak, gdy chcemy mieć pewność, że pełnią one w 100% swoją funkcję, niezbędny jest wybór przedmiotów, które wyróżniają się wysoką jakością i są idealnie dostosowanie do rodzaju połączenia, do jakiego chcemy ich użyć. To właśnie od jakości tych niewielkich elementów często zależy prawidłowe działanie dużych i skomplikowanych maszyn. Dobrej jakości elementy złączne wyróżniają się wysoką klasą produktu oraz tym, że wykonano je z dobrego materiału.

Elementy złączne muszą charakteryzować się przede wszystkim wytrzymałością na nacisk oraz uszkodzenia. Poza tym jako ważne parametry tych przedmiotów uznaje się wytrzymałość na rozciąganie, a także stosunek granicy plastyczności względem wytrzymałości na rozciąganie. Aby prawidłowo ocenić jakość tego przedmiotu, warto odnieść się do jeszcze jednego kryterium oceny, którym jest rodzaj powłoki pokrywającej element złączny. Powłoki te mają za zadanie zabezpieczać przedmiot przed działaniem korozji oraz rozmaitych zewnętrznych czynników.

Jakie rodzaje elementów złącznych najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle?

W wielu gałęziach branży przemysłowej wykorzystuje się elementy złączone. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych należą między innymi:

  • śruby,
  • nakrętki,
  • podkładki,
  • nity,
  • gwoździe,
  • wkręty.

Na wstępie zostało wspomniane o nitach i gwoździach. Nity zwykle wykonane są ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej albo z aluminium. Przede wszystkim wykorzystuje się je do produkowania mebli, a także podczas budowy mostów i konstrukcji metalowych. Z kolei gwoździe zwykle znajdują zastosowanie w pracach stolarskich i ciesielskich. Śruby zna chyba każdy z nas. Spotyka się je pod rozmaitymi postaciami, mogą mieć gwint na całości trzpienia lub tylko na jego części. Takie elementy pokrywane są powłoką nierdzewną i znajdziemy je w asortymencie oferowanym przez Hurtownię materiałów złącznych Evpol z Gorzowa Wielkopolskiego. Nakrętki służą do trwałego łączenia przedmiotów i zwykle do ich wykonania używa się stali kwasoodpornej lub miedzi. Na rynku znajdziemy m.in. nakrętki kwadratowe czy sześciokątne. Podkładki mają na celu zabezpieczenie przedmiotów łączonych za pomocą śrub przed uszkodzeniami. Natomiast wkręty to elementy, które produkuje się z różnych rodzajów stali i mogą mieć gwinty metryczne lub różne podkładki. Głównie stosuje się je w pracach konstrukcyjno-budowlanych. Wyróżnia się wkręty do metalu oraz do drewna.