Łożyska są kluczowym elementem wielu maszyn i urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jak wielu miejscach są one wykorzystywane. Czy wiesz, jaką dokładnie mają funkcję łożyska i jakie ich rodzaje są dostępne na rynku? Dowiedz się więcej o łożyskach, ich rodzajach, budowie i zastosowaniach, a nie będą miały przed tobą żadnych tajemnic!

Czym jest łożysko?

Jak mówi nam ekspert ze sklepu Łożyska24 zasada działań łożyska jest dosyć prosta. Łożyska są zbudowane z dwóch części - łożyskującej i łożyskowanej. Poruszają się one swobodnie w swoim obrębie w ruchu obrotowym. Łożyska mają różne rodzaje i funkcje, są szeroko stosowane wszędzie tam, gdzie konieczny jest ruch obrotowy różnych elementów. Łożyska są na przykład używane w rowerach czy kołach samochodowych - pozwalają one na ruch obrotowy elementów bez zacierania ich.

Łożysko powinno być przede wszystkim odporne na odkształcenia i zużycie. Są to precyzyjne elementy, które pracują często w bardzo trudnych warunkach. Muszą wykazywać odporność na nacisk, temperaturę i być wykonane z trwałych materiałów, które szybko się nie zużyją.

Do produkcji łożysk wykorzystuje się wytrzymałe materiały, takie jak stal chromowaną, stal nierdzewną, tworzywa sztuczne czy tworzywa ceramiczne.

Rodzaje łożysk

Łożyska dzieli się na wiele rodzajów. Główny podział dzieli je na:

  • łożyska mechaniczne
  • łożyska hydrauliczne
  • łożyska magnetyczne
  • łożyska elektryczne.

Dodatkowo, łożyska mechaniczne dzieli się na: ślizgowe, toczne, sprężyste. Łożyska hydrauliczne dzieli się na hydrostatyczne i hydrodynamiczne. Łożyska magnetyczne dzieli się na magnetyczne stałe i magnetyczne dynamiczne. A w przypadku łożysk elektrycznych dzieli się je na elektrostatyczne i elektromagnetyczne.

Gdzie wykorzystuje się różne rodzaje łożysk? Wszystko zależy od tego, jakie mają mieć właściwości. Na przykład łożyska walcowe są najlepsze do pracy przy dużych prędkościach obrotowych, a łożyska stożkowe przy dużych obciążeniach promieniowych i osiowych.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów łożysk są bez wątpienia łożyska kulkowe. Jest to rodzaj łożysk tocznych. Łożyska toczne są zbudowane tak, że pomiędzy dwoma częściami łożyska znajdują się elementy toczne. W przypadku łożysk kulkowych elementami tocznymi są umieszczone w łożysku kulki. Kulki te mają standardowe wymiary. Dodatkowo łożyska kulkowe podzielić można na łożyska: zwykłe, skośne, skośne jednorzędowe, skośne jednorzęsowe dwukierunkowe, skośne dwurzędowe, wahliwe.

Te łożyska charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są do tego uniwersalne i znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Łożyska się elementem, bez którego korzystanie z wielu rozwiązań nie byłoby możliwe.