Noże tokarskie to grupa narzędzi skrawających wyposażonych w pojedyncze ostrze i stosowanych we wszelkiego rodzaju tokarkach. Za ich pomocą możliwa jest precyzyjna obróbka powierzchni o kształcie brył obrotowych. Metoda toczenia jest rodzajem obróbki wiórowej w czasie której zachodzi proces skrawania warstwy materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu. Obróbka może zachodzić zarówno na powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych. Sprawdźmy, jakie narzędzia są wykorzystywane do uzyskiwania pożądanych kształtów materiałów.

Noże ze stali szybkotnącej

W przypadku wykonywania prostych i niskonakładowych prac najlepiej sprawdzą się noże ze stali szybkotnącej. Takie noże będą też skuteczne w przypadku cięcia materiałów o niskiej chropowatości. Dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów prac jest zakup stalki do naostrzenia, która pozwala uformować krawędź nieosiągalną przy użyciu gotowego noża. Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne w przypadku obrabiania materiałów o znormalizowanych wytycznych końcowych.

Noże z wlutowaną płytką

W podobnej klasie cenowej znajdują się noże z wlutowaną płytką. Główną wadą tego narzędzia jest ryzyko wykruszenia ostrza – w przypadku naruszenia spójnej struktury uzyskanie pierwotnej geometrii jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe, dlatego tak ważny jest zakup noży od sprawdzonego producenta, takiego jak Wega-Mikołów.

Najczęstszym powodem szybkiego uszkodzenia ostrza jest jego przegrzanie, np. wskutek intensywnej pracy w „suchych” warunkach.

Noże składane

Składaki, złożone z trzonka i płytki wieloostrzowej, cieszą się dużą popularnością w branży. Pomimo prostej budowy wyróżniamy wiele rodzajów noży składanych – różnice wynikają ze zróżnicowanego kształtu trzonka i typu obróbki. Podział noży składanych obejmuje modele prawe, lewe, proste oraz warianty łączone osadzone po zmiennych stronach.

Rodzaje płytek skrawających

Płytki nowoczesnych noży tokarskich dostępne są w najróżniejszych kształtach – poczynając od trójkątów, przez kwadraty czy romby czy powierzchnie okrągłe. Biorąc pod uwagę parametry przystawienia krawędzi tnącej,  można wybierać spośród płytek ze wzniosem dodatnim, ujemnym lub neutralne (bez wzniosu).  Bardziej specjalistyczne modele posiadają łamacze wióra, czyli wgłębienia pozwalające uzyskać wiór łamany.

Ważnym parametrem opisującym własności noży jest promień naroża – im większym, tym istnieje możliwość odrywania większego wióra. Z kolei kąt przyłożenia ostrza umożliwia uzyskanie zdefiniowanej chropowatości obrabianej powierzchni.