Woda gromadząca się w zbiornikach naturalnych i sztucznych może zostać precyzyjnie skontrolowana. Określa się w ten sposób jej parametry, spośród których najczęściej wyróżnia się przewodność, twardość czy odczyn pH. Właściwości cieczy sprawdza się za pomocą specjalistycznej aparatury laboratoryjnej. To właśnie ona służy do badania próbek. Jakie urządzenia będą do tego odpowiednie?

Pomiary przewodności i wartości pH

Jony będące składnikami wody są elementami odpowiadającymi w określonym stopniu wpływ na jej przewodność. Inaczej określana jako konduktywność, daje możliwość zbadania poziomu soli znajdującej się w próbce cieczy. W celu ustalenia przewodności niezbędna jest aparatura laboratoryjna w postaci konduktometrów. To właśnie taki sprzęt powoli ustalić, jakiej jakości jest woda pochodząca z danego zbiornika. Na rynku dostępne są nawet konduktometry przenośne i terenowe, które ułatwiają wykonywanie badań np. w zakładach przemysłowych.

Na jakość wody bardzo duży wpływ ma również odczyn pH. To kluczowy parametr, którego wyznaczenie daje możliwość m.in. dalszego zagospodarowania i wykorzystania zbiornika. Jeżeli chcemy stworzyć warunki do rozwoju naturalnego ekosystemu np. w stawie, powinniśmy się upewnić, że odczyn pH znajdującej się w nim wody wynosi od 7,5 do 8,5. Ustalenie tego możliwe jest za pomocą pH-metrów i elektrod pH-metrycznych, które znajdują się w ofercie WTW sp. z o.o. – sprzedawcy pomiarowej aparatury laboratoryjnej do badania wody. Jakie jeszcze jej parametry bada się oprócz wspomnianego odczynu pH oraz przewodności?

Inne właściwości wody określane z użyciem aparatury laboratoryjnej

Wzrost mikroorganizmów w zbiorniku wodnym oraz rozkład związków organicznych to często kontrolowane procesy np. w biotechnologii. Do badania wody pod tym kątem przeznaczone są tlenomierze laboratoryjne. Mierzą one poziom tlenu rozpuszczonego i – podobnie jak konduktometry – występują też w wersjach przenośnych. Ważne są również jonometry. To rodzaj pomiarowej aparatury laboratoryjnej wykorzystywanej do analizy twardości wody.

Pod tym względem kontrolowana jest ilość jonów magnezu i wapnia zawartych w próbce. W przypadku zbiorników wodnych, w których istnieje ekosystem, rozpuszczone minerały tego typu muszą być obecne. Wyeliminować należy natomiast takie składniki jak np. azotyny. Także i ich stężenie zbadać można za pomocą odpowiedniej aparatury laboratoryjnej służącej do analizy wody. Co ciekawe, wiele właściwości jednocześnie można badać jednym urządzeniem. Jest to wszechstronny, wieloparametrowy czujnik pomiarowy.