Pompa wodna to tylko jedna z podstawowych, jakie możesz spotkać. Rodzajów jest naprawdę sporo. Chcesz poznać te najpopularniejsze? Może chciałbyś się dowiedzieć, do czego służą, jakie jest ich zastosowanie oraz co wyróżnia każdy rodzaj od innego? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu – może poznasz rodzaj, którego potrzebujesz, a nie wiedziałeś, jak się nazywa? Sprawdź!

Rodzaje i charakterystyka pomp

Chcemy, abyś na wstępie dowiedział się, że pomp jest mnóstwo. Występują w różnych wersjach, sprawdzają się w innych sytuacjach i branżach. Dziś chcemy jednak skupić się na kilku rozwiązaniach stosowanych na przykład w przemyśle. Z pomocą w rzetelnym opisaniu każdego rodzaju przyszedł jeden ze specjalistów z firmy Remonty Pomp. No dobrze, jakie więc są rodzaje pomp? Poznaj najpopularniejsze!

Pierwsza to pompa wodna, która służy oczywiście do pompowania wody. Wszystko odbywa się za sprawą wytwarzania różnic ciśnienia. To ono odpowiada za transport cieczy w tym przypadku. Ciecz zostaje „obdarowana” siłą mechaniczną przez wirnik, który jak można się domyślać, jest jedną z najbardziej awaryjnych części w całej pompie. Gdzie wykorzystuje się pompy wodne? Tak naprawdę wszędzie, bo mamy je w domu, ale istnieją także w wielu maszynach wykorzystywanych w przemyśle.

Jaki jest drugi rodzaj pomp, o którym chcemy dziś nieco napisać? To pompy głębinowe, których schemat działania nie różni się mocno od tych wodnych. W tym przypadku jednak taka pompa narażona jest na oddziaływanie większego ciśnienia na jej konstrukcje, a także pracę w trudnych warunkach, na przykład na dnie studni. Dlatego jej wykonanie powinno opierać się na dokładnych obliczeniach, a jej typ powinien zależeć od jej przeznaczenia. Niektóre z nich muszą mieć wbudowany płaszcz chłodzący – to taki przykład. Chcemy także przedstawić Ci pompę próżniową. Niezwykle ważną w wielu branżach. Pozwala ona bowiem na usuwanie gazów z zamkniętej przestrzeni! Co ważne, wyróżnia się ich wiele rodzajów, między innymi pompy objętościowe, czy strumieniowe. Szereg rozwiązań to większe problemy przy naprawie, którą trzeba dostosować do danego typu pompy.

Czy pompy można naprawiać?

Naprawa pomp może dla wielu być czymś abstrakcyjnym. Nie jest to bowiem zadanie łatwe, ale jak się okazuje możliwe! Należy jednak do tego podejść profesjonalnie, specjalista musi posiadać ogromną wiedzę na temat budowy samej pompy, wiedzieć, jak ją rozkręcić, a później skręcić, aby ta nie straciła na jakości, na przykład wciąż była maksymalnie szczelna. Dlatego też wielu użytkowników takich pomp decyduje się na naprawę w renomowanych zakładach naprawczych. W takich serwisach pracują doświadczeni fachowcy, którzy z naprawą sobie poradzą. Jeśli więc myślisz o naprawie pompy głębinowej czy wodnej – zleć to profesjonalistom!