Pompy ciepła to specyficzne urządzenia, które nie wytwarzają, lecz przetwarzają zewnętrzne ciepło pozyskane dzięki odpowiedniej konstrukcji sprzętu podłączonego pod instalację. Tego typu technologia jest dzisiaj bardzo pożądana, ponieważ pozwala realizować idee budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego w standardach NF 15 i NF 40. Jakie rodzaje pomp ciepła dzisiaj wyróżniamy? Dowiedz się tego razem z nami.

Pompa ciepła i jej konstrukcja

Pompa ciepła, choć posiada własne zintegrowane urządzenie, nie może dobrze działać bez odpowiedniej instalacji i całego systemu. Technologia ta nie polega bowiem na wytwarzaniu ciepła w metodach podobnych do pracy kotłów retortowych, czy też różnego rodzaju pieców, np. elektrycznych i gazowych. Pompy ciepła pobierają ciepło z zewnątrz, które poprzez działanie całego złożonego systemu jest dostarczane do budynku. Wspomniany zaś system składa się z trzech ważnych części. Mowa o elementach źródła dolnego, skąd pobierane jest ciepło. Z podzespołów źródła górnego, czyli z samej instalacji grzewczej w budynku. A także z samej pompy, która czerpie ciepło z otoczenia, zamieniając je na użyteczną energetyczną postać. Podstawowy podział pomp ciepła wynika zatem z tego, z jakiego źródła dolnego mogą one czerpać. Różne rozwiązanie mają zaś odmienne poziomy wydajności, które dostosowywane są do warunków technicznych budynku.

Trzy najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można podzielić na trzy ważne kategorie, ze względu na źródło pobieranej energii z zewnątrz. Wyróżnia się zatem pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła gruntowe, oraz pompy ciepła wodne! Jeśli chodzi o nasz kraj, najpopularniejsze są rozwiązania gruntowe, oparte o kolektor pionowy, sondy pionowe oraz kolektory poziome. Inwestycja w nie jest stosunkowo droga, ale szybko się zwraca i pozwala na komfortowe pozyskiwanie czystej energii. Coraz częściej jednak wybierane są wersje pomp powietrznych, które przypominają agregaty klimatyzacyjne. Stale rosnąca średnia temperatura, a także brak agresywnych zim, to pozytywne zjawiska dla stosowania w naszym kraju technologii powietrznych. Co zaś z tymi wodnymi, które oparte są o gruntowe cieki, czy o wykorzystanie energii z pływów wody w stawach i rzekach? Obecnie pompy wodne trudne są do wdrożenia, ale z roku na rok są one udoskonalane i bardziej popularyzowane.

Jeśli jesteś zatem zainteresowany nowoczesnymi technikami grzewczymi w swoim domu, lub też innowacyjnymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, koniecznie zwróć się do firmy wdrożeniowej TOM-INSTAL, która nie tylko zajmuje się pompami ciepła, ale także przyłączami wodociągowymi i gazowymi, montażem centralnego ogrzewania, czy też instalacją kotłów piątej klasy, mogących być refundowane z programu Czyste Powietrze.