Wszelkiego rodzaju konstrukcje bądź elementy wykonane z metalu nie były by tak solidne, gdyby nie zastosowano w związku z nimi różnych metod spawania. Dzięki użyciu różnych narzędzi oraz chemii spawalniczej możemy połączyć ze sobą na przykład rury, w których płynie woda do naszych mieszkań, dlatego warto też wiedzieć, jakie są metody spawania, o których piszemy w poniższym artykule.

Technika TIG

Ta technika spawania oparta jest na działaniu łuku elektrycznego, który wytwarzany jest przez wolframową nietopliwą elektrodę oraz osłaniający ją obojętny gaz taki, jak na przykład argon. Dzięki zastosowaniu tej metody możemy zespawać ze sobą na przykład konstrukcje ze stali nierdzewnej lub rury o cienkich ścianach oraz różnego rodzaju cienkie blachy, na których znajdą się bardzo wytrzymałe oraz pozbawione zanieczyszczeń spoiny.

Technika MMA (elektrodą otuloną)

Spawanie elektrodą otuloną to najczęściej stosowana a zarazem najstarsza metoda spawania. Do tego rodzaju spawania poza elektrodą (kwaśną, celulozową, zasadową, rutylową lub utleniającą) oraz otuliną gazową musimy użyć również różnego rodzaju urządzeń takich, jak przetwornica, transformator, zasilacz prostownika oraz prądnica spawalnicza, a polega ona na tym, że elektroda otulona zostaje połączona w sposób trwały razem z materiałem spawalniczym, dzięki działaniu łuku spawalniczego działającego zarówno na prąd stały jak i zmienny. Gazy osłaniające otulinę, które są w tej metodzie najczęściej używane (a w zasadzie powstają samoczynnie) to tlen lub tlenek węgla.

Technika MIG/MAG

Jest to metoda, która służy w głównej mierze do spawania różnych elementów, które są wykonane ze stali nierdzewnej, stopowej lub kwasoodpornej przy pomocy wytworzonego przez spawarkę łuku elektrycznego. Tak samo jak w metodzie TIG tak i tutaj do osłony musi zostać podany gaz osłonowy obojętny taki jak argon bądź hel (w metodzie MIG) lub gaz aktywny, czyli dwutlenek węgla (w metodzie MAG). Poza wyżej wymienionymi metodami istnieją także nieco bardziej zaawansowane, do których należą między innymi metoda laserowa, metoda hybrydowa (HLAW) łącząca tradycyjne spawanie łukowe z laserem, a także spawanie plazmowe oraz elektronowe.

Jak znaleźć dobrego spawacza?

Można powiedzieć, że spawacz jest jak chirurg i jego praca musi zostać wykonana bardzo precyzyjnie ze względu na bezpieczeństwo spawanej konstrukcji, dlatego też należy powierzyć to zadanie naprawdę doświadczonej osobie. Warto w takiej sytuacji zgłosić się do firmy Sohoartmetal, której pracownicy zespawają z największą starannością każdy przeznaczony do tego materiał przy zastosowaniu zarówno metody TIG jak i MIG/MAG oraz MMA, dzięki czemu możemy mieć pewność, że są oni w stu procentach profesjonalistami.