Rola jakości łożysk stosowanych w układzie przeniesienia napędu

Materiał partnera
2019-10-01
łożyska

Przemysł motoryzacyjny jest jedną z tych branż przemysłu, która od lat wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki celem usprawnienia działania mechanizmów sterujących w autach. Zabiegi stosowane przez inżynierów techniki mają na celu ograniczyć zużycie paliwa i tym samym przyczynić się do redukcji emisji spalin i poprawy jakości powietrza. Zobaczmy, jakie rozwiązania oferuje obecnie w tej sprawie rynek łożysk stosowanych w układzie przeniesienia napędu?

Układ przeniesienia napędu pozwala na dostarczenie do kół energii wytworzonej przez silnik, co skutkuje wprawieniem pojazdu w ruch.

Rodzaje układu napędowego w autach

Układ napędowy w aucie, w zależności od sposobu ułożenia poszczególnych elementów układu napędowego tworzy:

·         Klasyczny układ napędowy,

·         Układ przedni /tylni/ zespolony,

·         Układ centralny,

·         Układ 4x4.

Działanie każdego z nich nie byłoby możliwe, gdyby odpowiednio ustawiona praca silnika, która swe działanie i osiągi zawdzięcza stosowaniu odpowiedniej jakości łożysk.

Jakie łożyska dają najlepsze osiągi w autach?

Oferta specjalistycznych firm jak, chociażby firmy TLC Łożyska sp.j. (dostawcy takich marek jak np.: SKF, FAG, Schaeffler), ma na celu dostarczenie niezawodnych, kompletnych i energooszczędnych łożysk do układów napędowych różnego rodzaju aut. Tylko oferowanie produktów wykonanych z najwyższej klasy materiałów, pozwala zaoferować łożyska najwyższej jakości, o możliwie największej trwałości. W samochodzie najpowszechniej spotykanym rodzajem łożysk jest łożysko toczne, a dokładniej łożysko kulkowe, które dostępne jest w wielu odmianach np.: jedno- lub dwurzędowych zwykłych, jedno- lub dwurzędowych skośnych, bądź też łożysk kulkowych wzdłużnych.

Spośród całej masy rodzajów łożysk produkowanych na potrzeby przemysłu (również przemysłu motoryzacyjnego) spotyka się również w autach m.in.:

·         Łożyska stożkowe – w kilku wariantach np.: jednorzędowe, dwurzędowe ze wspólnym pierścieniem

·         Łożyska igiełkowe,

·         Łożyska ślizgowe

·         Łożyska walcowe.

Gdzie znajdują zastosowanie łożyska w aucie?

Łożyska, co do zasady stosuję się wszędzie tam, gdzie występuje ruch pod ogromnymi czasami obciążeniami, spowodowanymi ruchem jako takim lub też ciężarem urządzenia.

W aucie jest kilka miejsc, w których dla prawidłowego działania samochodu konieczne jest stosowanie łożysk. Będą to trzy główne miejsca jak:

·         Silnik,

·         Rozrząd,

·         Korbowody.

Aby maksymalnie zmniejszyć zużycie paliwa - poprzez zminimalizowanie tarcia w układzie silnika, stosuje się łożyska toczne (które wcześniej wyparły łożyska ślizgowe). Według najnowszych badań to łożyska toczone, kulkowe powodują zmniejszenie emisji spalin i ograniczenie wielkości spalania nawet o 2% względem łożysk ślizgowych. Najlepsze wyniki pod tym względem gwarantują łożyska czołowych producentów łożysk tocznych SKF czy też łożyska Schaeffler.

Opracowanie artykułu:

TLC Łożyska SP.J.

ul. Mazowiecka (d.Wesoła) 35, 05-077 Warszawa Śródmieście, mazowieckie
e-mail
www