Tłoczniki to niezwykle przydatne narzędzia, które pozwalają na precyzyjną obróbkę plastyczną cienkich materiałów, o grubości nawet do 0,03 mm. W praktyce są to takie elementy jak blachy  folie, taśmy stalowe czy płyty niemetalowe. Do produkcji tłoczników używa się głównie obrabiarek CNC, elektrodrążarek drutowych oraz dodatkowych przyrządów spawalniczych bądź spawających. Dzięki temu można uzyskać produkty dostosowane formą, wielkością oraz kształtem do określonych zastosowań.

Podstawowy podział tłoczników

Tłoczniki jako podstawowe narzędzia stosowane na prasach hydraulicznych lub mimośrodkowych składają się zasadniczo ze stempla i matrycy, które stanowią ich kluczowe elementy robocze.  Ze względu na to, czy dana operacja będzie wykonana przy jednym lub kilku skokach prasy, opisywany sprzęt dzielimy na trzy rodzaje. Tłoczniki jednotaktowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na obróbkę w ramach jednego cyklu, po którym to fragment metalu jest ściągany z narzędzia. W przypadku tłoczników wielotaktowych ukształtowanie płaskiego materiału następuje przy odpowiednio dobranej liczbie skoków, czemu towarzyszy przemieszczenie wyrobu. Jako że powstają wówczas duże naprężenia, dla celów ochronnych stosuje się oleje dopasowane do rodzaju użytej stali. Podobną rolę do narzędzi wielotaktowych pełnią tłoczniki jednoczesne, wykonujące kilka zabiegów w ramach jednego skoku prasy.

Mając pod uwagę przeznaczenie narzędzi, wyróżniamy wykrojniki, ciągowniki, tłoczniki gnące oraz złożone. W ich ramach wyodrębnia się sprzęty, których nazewnictwo wskazuje na konkretne zastosowanie w procesach obrabiania na zimno. Dobrze to widać na przykładzie wykrojników dzielących się m.in. na wycinaki, dziurkowniki, odcinaki czy wygładzaki.

Osoby niezaznajomione z tematem nie rozróżniają specyfiki tłoczników i wykrojników. Mimo zbliżonej budowy, praca obu narzędzi polega na całkiem innych czynnościach. Wykrojnik odpowiada bowiem za wykrawanie fragmentów materiału, które nie są już potrzebne. Tłocznik natomiast ma natomiast za zadanie tworzenie pewnych kształtów nie naruszając przy tym struktury surowca.

Produkcja i zastosowanie tłoczników

Nie da się ukryć, że wyprodukowanie tłoczników nie należy do najtańszych. Biorąc pod uwagę stosunkowo niskie koszty eksploatacji, inwestycja jednak szybko się zwraca. Chociaż tworzenie tego typu narzędzi wymaga dużej precyzji inżynierów, to samą ich obsługą mogą zająć się pracownicy, którzy przeszli jedynie odpowiednie szkolenie BHP. Produkcję wysokiej jakości sprzętu do obróbki blach gwarantuje Zeta Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa Tadeusz Adamuszek. Zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z ofertą tego renomowanego przedsiębiorstwa.

Trwałe i wydajne tłoczniki  wykorzystywane są na szeroką skalę w branży przemysłowej. Służą przede wszystkim do realizacji produkcji seryjnej, lecz z powodzeniem radzą sobie również przy prototypowych i jednostkowych zleceniach. Ich budowa umożliwia automatyzację linii, zapewniając produkcję materiałów o dokładnych oraz powtarzalnych właściwościach.