Pompy przemysłowe to urządzenia stosowane w elektrowniach wodnych i zakładach przemysłowych, w których konieczne jest odpompowanie lub przemieszczenie cieczy w inne miejsce. Mimo że zasada ich działania opiera się na wytworzeniu różnicy ciśnień między wlotem a wylotem, istnieje wiele elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. Sprawdźmy, co na temat serwisowania pomp mówi specjalista z PAMA.

Awarie pomp przemysłowych – poznaj typowe problemy

Nieszczelności, zbyt głośna praca czy awarie łożysk, to tylko niektóre awarie, które prowadzą do całkowitego unieruchomienia pomp przemysłowych. Wykrycie usterek wymaga specjalistycznej diagnostyki przy użyciu narzędzi pomocniczych i pomiarowych, które pozwolą stworzyć wizualizację instalacji. Jak wskazuje specjalista z PAMA, do kontroli pracy pompy stosuje się czujniki umieszczone w elementach wirujących, które służą do sterowania pompą.

Aby szybko i bezproblemowo zlokalizować usterkę, producenci maszyn zakładają wskaźniki umożliwiające szybki odczyt poziomu oleju, temperatury a nawet stanu technicznego przekładni mechanicznej. Podstawowym narzędziem diagnostycznym pozostaje jednak analiza drganiowa – wyniki są porównywane z określonymi strefami oceny maszyny, co pozwala precyzyjnie określić stan pompy.

Serwis pomp przemysłowych – o czym musisz wiedzieć?

Jedną z najczęstszych przyczyn unieruchomienia pomp przemysłowych jest zużycie elementów roboczych.

Słabej jakości komponenty, o niskiej odporności na działanie kwasów i wilgoci, mogą szybko korodować i doprowadzać do wycieku transportowanej cieczy. Inną, często spotykaną, usterką, jest problem z zasysaniem cieczy. W ramach czynności serwisowych zatrzymujemy pompę, zalewamy ją, a następnie badamy pod kątem nieszczelności. Szybkie wykrycie usterki pozwala uniknąć poważnej awarii w przyszłości.

– mówi pracownik PAMA. Oczywiście, aby naprawa pomp przemysłowych zakończyła się sukcesem, należy stosować sprawdzone części zamienne. W tym względzie warto zaufać profesjonalistom.