Układy hydrauliczne stosowane są w wielu maszynach, które ułatwiają nam wykonywanie określonych prac. Znajdziemy je w maszynach przemysłowych, koparkach, wywrotkach, wózkach widłowych, dźwigach czy podnośnikach koszowych. Można z całą pewnością stwierdzić, że układy hydrauliczne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu branż przemysłowych. Pozwalają zachować efektywność i bezpieczeństwo pracy. Niestety – tak jak każde inne urządzenia – ulegają czasem awariom. Czy wówczas konieczny jest zakup nowych siłowników hydraulicznych?

Jaka jest rola siłowników hydraulicznych?

Budowa siłowników hydraulicznych nie jest skomplikowana, a mimo to elementy te są w stanie znosić nawet największe obciążenia i wykonywać pracę w trudnych warunkach środowiskowych. Jaka jest zasada działania siłownika hydraulicznego? Otóż bardzo prosta: ciecz wtłaczana jest do przestrzeni roboczej, w wyniku czego wprawia w posuwisty ruch tłok. Siłowniki hydrauliczne mogą mieć konstrukcję jedno – lub dwutłoczyskową. Ruch w tłokach również może odbywać się w jednym lub dwóch kierunkach. Zastosowanie odpowiednich siłowników hydraulicznych zdeterminowane jest przez ich przeznaczenie. W każdym przypadku konieczna jest jednak dbałość o te elementy, by jak najdłużej zachować je w dobrym stanie technicznym.

Co powoduje uszkodzenie siłowników hydraulicznych?

Jak informuje specjalista z firmy 3K Tech, która specjalizuje się w regeneracji i naprawie siłowników hydraulicznych – najczęstszym powodem uszkodzenia tych elementów jest nieprawidłowe ciśnienie w układzie hydraulicznym. Negatywny wpływ na konstrukcję ma zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie robocze. Oprócz tego siłowniki zużywają się w naturalny sposób, co również prowadzi do zakłóceń w ich pracy. Do awarii może doprowadzić też zanieczyszczony olej lub zbyt duże obciążenie, z którym musi mierzyć się siłownik. Poważna usterka układu hydraulicznego może uniemożliwić dalsze użytkowanie danej maszyny, co oznacza przestój w pracy. Warto więc regularnie poddawać siłowniki hydrauliczne regeneracji, by uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.

Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

Regenerację siłowników hydraulicznych poprzedza dokładna ekspertyza przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę. W jej trakcie ekspert ustala zakres prac, które trzeba będzie wykonać, by przywrócić siłownik do pełnej sprawności. Zazwyczaj demontuje się konstrukcję siłownika, wymienia wszystkie uszczelnienia oraz tłoczyska. W razie potrzeby specjalista regeneruje siłownik za pomocą szlifowania i chromowanej powłoki. Wygładzenie cylindrów zwiększa bowiem żywotność siłownika oraz zmniejsza opory, dzięki czemu element może pracować wydajniej. W ramach regeneracji można też wymienić łożyska, rury cylindra lub dorobić ucha dławicy lub cylindra. Wszystkie prace dostosowane są do potrzeb konkretnej części.