Ze względu na pogłębiające się zanieczyszczenie środowiska, surowce wtórne są obecnie niezwykle cenne i poddawane procesowi recyklingu. Ponowne przetwarzanie daje możliwość stworzenia wyrobów z materiałów, które były już w użyciu i są obecnie sklasyfikowane jako niepotrzebne i zużyte. W ramach skupu i sprzedaży surowców wtórnych, jakie dokładnie wyroby mogą być poddane recyklingowi?

Makulatura i złom

Po przeczytaniu gazety najczęściej ląduje ona w koszu na śmieci. Zużyte czasopisma, książki czy kartony to jednak bardzo wartościowe artykuły, które mogą w ramach recyklingu zostać ponownie przetworzone. Makulatura przyjmowana przez sprawdzone skupy surowców wtórnych klasyfikowana jest według stopnia jej zniszczenia i charakterystyki. W ten sposób można przygotować ją do ponownego użytku – tworzy się z niej wiele zróżnicowanych materiałów, ograniczając dzięki temu procesy produkcyjne i zużycie naturalnych surowców, w tym najczęściej drewna.

Oprócz makulatury do surowców wtórnych podlegających recyklingowi zalicza się też złom. Dzieli się go najczęściej na złom stalowy i żeliwny, który przyjmowany jest w skupie Jodła PH. Nowoczesny zakład jest w stanie zapewnić kompleksowe usługi w zakresie skupu i sprzedaży surowców wtórnych, do których zaliczają się również zużyte akumulatory, metale kolorowe i puszki po napojach czy jedzeniu. Aluminiowe wyroby z powodzeniem można poddać recyklingowi i uzyskać z nich zupełnie inne artykuły niż te, do których pierwotnie materiał został użyty.

Problematyczne  tworzywa sztuczne

Pojawienie się wyrobów z tworzyw sztucznych znacząco ułatwiło ludziom codzienne funkcjonowanie. Z czasem jednak wszechobecny plastik stał się źródłem poważnych problemów z zanieczyszczeniem środowiska. Kłopotliwy jest bardzo długi czas rozkładu elementów z tworzyw sztucznych i ich niewłaściwe składowanie. Odpady te – zamiast do specjalnego skupu surowców wtórnych – trafiają np. do zbiorników wodnych, gdzie stanowią zagrożenie dla ekosystemu.

Stosowana w wielu branżach folia bezbarwna i kolorowa, skrzynki plastikowe i przede wszystkim butelki z tworzyw sztucznych warto utylizować w sposób właściwy. Ich oddanie do skupu surowców wtórnych pozwoli poddać je recyklingowi, co znacznie zmniejsza problemy z ich długotrwałym i groźnym dla środowiska rozkładem. Recyklingowi podlegają zatem przede wszystkim: makulatura, złom oraz tworzywa sztuczne. Sortując odpady w ten sposób i składując je w wyznaczonych do tego miejscach nie tylko dbamy o środowisko, ale również o własne zdrowie i przyczyniamy się do mniejszego zużycia naturalnych zasobów planety.