Blog Panoramy Firm

Skup złomu. Jakie surowce można oddać?

Materiał partnera
2019-08-13
złomowisko

W każdym domu zazwyczaj zalega duża ilość bezużytecznych przedmiotów, które oprócz tego, że zabierają miejsce, to jeszcze szpecą. Remonty czy gruntowne sprzątanie to jedna z niewielu okazji na przeprowadzenie selekcji  nagromadzonych w piwnicy czy w garażu gratów w postaci niepotrzebnych metalowych części, zbiorów makulatury czy zepsutych urządzeń AGD i RTV. Skupy złomu i surowców wtórnych zajmują się odbiorem takich przedmiotów od klientów oraz ich dalszą sprzedażą lub przetworzeniem. Co skupują złomowiska?

Surowce wtórne

W dzisiejszych czasach, ze względu na wzrost świadomości społeczeństwa, dużą wagę przywiązuje się do ekologicznych rozwiązań, mających na celu przede wszystkim ochronę środowiska naturalnego. Ograniczeniu ulega zużycie plastiku, czyli tworzywa sztucznego, którego rozkład trwa setki lat. Zwiększa się tym samym wykorzystanie surowców wtórnych podlegających recyklingowi. Proces ten wiąże się z ich przetworzeniem i ponownym wprowadzeniem do obiegu. Skupy złomu, takie jak Eko-Stal, przyjmują głównie metale kolorowe, czyli metale i stopy nie zawierające żelaza, takie jak aluminium, miedź, mosiądz, brąz i ołów. Takie rozwiązania redukują zanieczyszczanie środowiska oraz wykorzystanie naturalnych zasobów ziemskich. Dzięki nim następuje minimalizacja kosztów produkcji. Tak więc jedną z głównych zalet działania złomowisk jest aspekt ekologiczny. Skupowane i sprzedawane są makulatura, np.  stare gazety, książki, kartony czy niepotrzebne dokumenty, która znajduje zastosowanie w przemyśle papierniczo-celulozowym oraz szkło przetwarzane przez huty. Jednymi z najpopularniejszych tworzyw określonych mianem złomu są żeliwne elementy, uzyskiwane podczas remontów wanny czy grzejniki oraz stal. Oprócz zwiększenia działań proekologicznych, oddając różnego rodzaju przedmioty na złom można zyskać sporą kwotę pieniędzy.

Elektronika i urządzenia gospodarstwa domowego

Rozszerzenie oferty skupów złomu, to ukłon w stronę klientów, którzy w wielu przypadkach nie mają co zrobić z zepsutą i bezużytecznym sprzętem elektronicznym. Ciągły rozwój i postęp technologiczny sprawia, że regularnie wymieniamy telewizory, telefony, drukarki czy komputery. Większość z nich, wraz z upływem czasu traci na wartości, a ich działanie opiera się na przestarzałym oprogramowaniu uniemożliwiającym praktyczne wykorzystanie wszystkich funkcji. Tego rodzaju odpadów nie można wyrzucać do śmieci, gdyż w znacznym stopniu mogą zagrażać środowisku. Skupy przyjmują także lodówki, mikrofalówki i tostery. Problematycznymi przedmiotami są niewątpliwie baterie oraz akumulatory, określane jako odpady niebezpieczne. Eko-Stal zajmuje się unieszkodliwianiem tego typu przedmiotów, poddając je recyklingowi. Głównym produktem uzyskiwanym z przetworzenia baterii i akumulatorów jest rafinowany ołów i jego stopy, a także inne cenne surowce, które ponownie wykorzystuje się w wielu procesach przemysłowych. 

Opracowanie artykułu:

Eko-stal Paweł Matusik

ul. gen. Andersa 15, 41-200 Sosnowiec śląskie
e-mail