Jednym z podstawowych sposobów obróbki metali jest spawanie. Metoda ta jest popularna w wielu branżach przemysłu, podobnie jak zastosowanie form ze stali. Z reguły spawanie konstrukcji stalowych przeprowadza się techniką MAG. Pozwala ona na otrzymanie zespojonego, solidnego obiektu, który może posłużyć na lata. Na czym zatem polega cały proces i jaki sprzęt jest potrzebny do jego przeprowadzenia?

Czym właściwie jest spawanie? 

Montaż konstrukcji stalowych zakłada spawanie. Proces ten polega na zespoleniu poszczególnych metali za pomocą specjalnego łącznika. Wyróżnia się w tym celu spawanie:

  • Gazowe (acetylenowo-tlenowe). Wykorzystuje się je do łączenia stali niskowęglowych i niskostopowych, jak również mosiądzu i żeliwa. Techniki tej używa się także do spojenia instalacji wodnych, gazowych czy ciepłowniczych.

  • Elektrodą otuloną (MMA).

  • Elektrodą nietopliwą. Metoda w osłonie gazów wymaga często zastosowania odpowiedniego pręta, topiącego się nad poddanymi obróbce częściami.

Urządzenie umożliwiające spawanie konstrukcji stalowych metodą wykorzystującą elektrody sprawia, że pomiędzy nimi a metalem pojawia się naładowany elektrycznie łuk. W wyniku tego działania spoiwo i pierwiastek chemiczny rozpuszczają się i  zaczynają się łączyć. Warto wiedzieć, że w przypadku metody MMA wyodrębnia się spawanie MIG – przy osłonie z obojętnego gazu np. helu – i MAG – kiedy gaz jest czynny.

Spawanie metodą MAG

Spawanie konstrukcji techniką MAG (Metal Active Gas) należy do najczęściej wykonywanych. Wymaga użycia chemicznie aktywnych gazów. Dlatego też przeprowadza się ją za pomocą ochronnego gazu osłonowego oraz urządzenia posiadającego uchwyt ze specjalnym drutem. Tworzy on topliwą elektrodę, do której doprowadza się prąd. W ten sposób wytwarza się elektryczny łuk. Gaz ochronny w tym przypadku pełni funkcję powłoki zabezpieczającej przed czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na tworzywo. Dodatkowo zmniejsza temperaturę rączki.  Inaczej niż w technice MIG, metoda ta posługuje się dwutlenkiem węgla. Producenci konstrukcji stalowych oraz firmy hutnicze stosują ten sposób ze względu na jego liczne zalety. Technika ta jest uniwersalna, efektywna i tania, jeśli chodzi o koszty przeprowadzenia całego procesu. Wpływa na to wysoka jakość otrzymanego zwornika oraz technizacja działań. Szczególnie zaleca się w budowie urządzeń i sprzętu budowlanego, a także przemyśle meblarskim i stoczniowym.

Jak prawidłowo używać spawarki?

Duże znaczenie w całym procesie zespalania ma wybór sprzętu. Zakup odpowiedniego przyrządu to jeszcze nie wszystko. Brak wiedzy na temat obsługi może powodować niebezpieczeństwo nieszczęśliwych wypadków. Warto znać podstawowe reguły stosowania wyposażenia. Do wykonania pracy trzeba zakładać specjalistyczną odzież, maskę i rękawice. Dzięki temu ochroni się skórę przed poparzeniem i promieniowaniem. W przypadku zgrzewania na zewnątrz zaleca się stosowanie wodoodpornego sprzętu. Niewskazane jest mimo to przeprowadzanie prac w trakcie opadów. Podczas działania należy zadbać o to, by poszczególne części były odpowiednio zespolone i stabilne. Pomocne będą szczypce zaciskowe, które sprawdzą się do zespajania zbrojeniowych prętów. Po zakończeniu prac, powinno się odczekać aż powierzchnie się samoistnie ochłodzą.

Samodzielne spawanie konstrukcji stalowych może być ryzykowne. Dlatego lepiej skorzystać z profesjonalnych usług. Fachowcy użyją w tym celu certyfikowanych części i urządzeń, które wpłyną na jakość obiektu.