Spawanie metodą MIG to proces opracowany do scalania aluminium i innych metali nieżelaznych, który z biegiem lat objął także stal. Technologia ta jest obecnie najczęściej stosowaną metodą łączenia materiałów, która obejmuje ponad połowę wszystkich przemysłowych technik spawalniczych. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięła się jej popularność i jak wygląda procedura spawania w praktyce.

Spawanie MIG – na czym polega?

Spawanie metodą MIG jest procesem automatycznym lub półautomatycznym, w którym drut podłączony do źródła prądu stałego działa jak elektroda scalająca dwa kawałki metalu podczas ciągłego przechodzenia przez uchwyt spawalniczy. Strumień gazu obojętnego jest przepuszczany przez uchwyt w tym samym czasie co drut elektrodowy. Działa on jak osłona, utrzymując zanieczyszczenia z powietrza z dala od strefy spawania. Podstawową zaletą spawania MIG jest to, że umożliwia scalanie metalu znacznie szybciej niż tradycyjne techniki „spawania elektrodowego”. To z kolei sprawia, że ​​idealnie nadaje się do łączenia miękkich metali, takich jak aluminium. W latach 40. XX wieku, kiedy opracowano ten sposób, koszt gazu obojętnego był zbyt wysoki, aby wykorzystać MIG do spawania stali. Z biegiem lat technika ewoluowała i obecnie jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż większość znanych metod spawalniczych.

Spawanie MIG – budowa urządzenia

Sprzęt MIG składa się z uchwytu spawalniczego, zasilacza oraz systemu podawania drutu, który wyciąga przewód elektrodowy ze szpuli, przepychając go przez uchwyt (niekiedy może być wymagany dostęp do źródła wody chłodzącej). Istnieją również piece prętowe MIG do prawidłowego przechowywania elektrod.

Spawanie metodą MIG/MAG w praktyce

Większość zastosowań spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych wymaga prądu stałego, z odwrotną polaryzacją. Ten typ połączenia elektrycznego zapewnia stabilny łuk, pomaga wygładzić przenoszenie metalu, ma stosunkowo niskie straty rozprysków i gwarantuje dobre właściwości ściegu spoiny. Rzadko stosuje się biegunowość prostą prądu stałego (ujemna elektroda), ponieważ łuk może stać się niestabilny i nieregularny, nawet jeśli szybkość topnienia elektrody jest wyższa.

Uchwyty MIG są dostępne do ręcznej manipulacji, spawania półautomatycznego oraz do spawania maszynowego lub automatycznego. Ponieważ elektroda jest podawana w sposób ciągły, uchwyt spawalniczy musi mieć przesuwny styk elektryczny, aby skutecznie przekazywać prąd spawania. Pistolet jest wyposażony w kanał gazowy i dyszę, aby kierować gaz osłonowy wokół łuku i roztopionego jeziorka spawalniczego. Przełącznik elektryczny służy do włączania i wyłączania prądu spawania, podawania elektrody i przepływu gazu osłonowego. Wybór pistoletów chłodzonych powietrzem lub wodą zależy od rodzaju gazu osłonowego, zakresu prądu spawania, materiałów, projektu złącza spawanego oraz istniejących praktyk i warunków warsztatowych. Korzystając z usług sprawdzonej firmy, takiej jak Remo Masz, klient może mieć pewność, że parametry pracy są ściśle dostosowane do indywidualnych wymogów użytkownika.
Spawanie MIG w przeciwieństwie do większości innych procesów ma jeden standardowy typ napięcia i polaryzacji. Prąd stały płynie w jednym kierunku, od ujemnego do dodatniego, a źródło prądu nazywane jest „zasilaczem o stałym napięciu”. Podczas procesu spawania napięcie jest kontrolowane i regulowane.