Akumulator samochodowy, jak każde inne urządzenie z czasem ulega zużyciu. Widać to szczególnie zimą, kiedy wielu kierowców ma problem z uruchomieniem swoich pojazdów. Jednak w sprzyjających warunkach to źródło prądu może wytrzymać nawet 7 lat. Co należy robić, aby akumulator służył nam tak długo? Jak o niego dbać? Razem z ekspertami z firmy AkuSpec doradzamy, jak prawidłowo eksploatować akumulator w naszym aucie.

Właściwe użytkowanie pojazdu

Akumulator nie lubi zbyt długich przestojów, ponieważ nawet w ich trakcie ulega powolnemu rozładowywaniu. Jeżeli auto nie jest zbyt często użytkowane, to należy przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na co najmniej 20-minutową przejażdżkę. Podobna zasada dotyczy także samochodów, którymi jeździ się jedynie na krótkich trasach. Przy tak małych przebiegach akumulator z pewnością nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby się naładować. Jeżeli nie mamy czasu na dłuższe wyprawy, zawsze można doładować baterię prostownikiem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której akumulator jest permanentnie niedoładowany. W większości przypadków wystarczy, że użyjemy prostownika co najmniej 2 razy w roku – przed zimą i po zimie. To pozwoli zregenerować możliwości akumulatora i wydłuży jego żywotność nawet o kilka lat.

Istotny jest także styl jazdy samochodem. Kierowcy, którym zależy na jak najniższym spalaniu paliwa, mają tendencję do jazdy z niską prędkością obrotową silnika, a to niestety nie sprzyja odpowiedniemu naładowaniu akumulatora – mówi pracownik firmy AkuSpec.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy eksploatacji samochodowego akumulatora?

Optymalna temperatura otoczenia dla akumulatora samochodowego wynosi około 20°C. Każde mniejsze lub większe odstępstwo od tej normy źle wpływa na kondycję tego urządzenia. W upalne dni akumulator rozładowuje się nawet szybciej niż zimą. Warto wtedy zadbać o to, aby auto stało jak najkrócej w nasłonecznionym miejscu. Także duży mróz wpływa destrukcyjnie na kondycję akumulatora. Już przy zerowej temperaturze bateria ta traci około 10% swojej mocy, zaś przy -20° nawet więcej niż połowę. Zimą warto więc na bieżąco monitorować jego napięcie. Jeśli tylko zauważymy, że spada ono poniżej zalecanych wartości, niezwłocznie go doładujmy. W przypadku, gdy samochód nie jest zbyt często użytkowany zimą, najkorzystniej byłoby wyjąć akumulator z samochodu i przenieść go do cieplejszego pomieszczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej, czy później i tak będziemy zmuszeni do wymiany akumulatora na nowy. Zadanie to dobrze jest zlecić fachowcom, którzy sprawdzą specyfikację auta i dobiorą odpowiednią baterię. Godnym polecenia miejscem jest firma AkuSpec z Kielc, W ich sklepie można zakupić dobre akumulatory, które będą dopasowane do każdego rodzaju i modelu samochodu. Firma ta zajmuje się więc zarówno sprzedażą akumulatorów do samochodów osobowych, jak i sprzedażą akumulatorów do samochodów ciężarowych. Ponadto AkuSpec oferuje również akumulatory do maszyn i urządzeń elektrycznych.