Odpady budowlane to wszystkie śmieci powstałe w czasie prowadzenia prac przy budowie lub remoncie obiektów mieszkalnych, demontaż instalacji, termomodernizacji oraz rozbiórce budynków. Jak wskazuje specjalista z Kobe, gruz powinien trafiać na wyznaczone składowiska określone przez ustawę o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z problemem budowlanych śmieci.

Odpady budowlane – co się do nich zalicza?

Odpady budowlane mogą wystąpić w formie gruzu czystego, który obejmuje śmieci z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów. Do gruzu zmieszanego zalicza się natomiast materiały ceramiczne (płytki czy płyty karton-gipsowe) oraz pozostałe odpady betonowe. Przez gruz zanieczyszczony rozumiemy natomiast odpady z kawałkami złomu, paneli czy kartonami.

Niektóre odpady, takie jak drewno, aluminium czy szkło, mogą zostać poddane recyklingowi, niemniej część śmieci zagraża środowisku, dlatego należy je przekazać do utylizacji

– wyjaśnia pracownik Kobe. Jeżeli planujesz remont lub budowę domu, masz obowiązek składowania i wywożenia gruzu z placu budowy. Aby uniknąć kar administracyjnych, należy wynająć kontenery na gruz. Jeżeli przewidujesz niewielkie ilości gruzu, możesz zastosować specjalne worki.

Wywóz odpadów budowlanych – o czym pamiętać?

Wynajem kontenerów na gruz nie rozwiązuje kwestii zagospodarowania odpadów. Jak wskazuje specjalista z Kobe, śmieci budowlane nie mogą być wyrzucane do śmietników miejskich, dlatego inwestor ma obowiązek skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Wywóz gruzu przez firmę zewnętrzną to wygodne rozwiązanie, które umożliwi sprawne pozbycie się zalegających odpadów i kontynuowanie prac budowlanych. Uwaga! W przypadku nielegalnego wyrzucania odpadów budowlanych do pojemników należy liczyć się z otrzymaniem mandatu karnego w kwocie do 5000 zł. Jeżeli przewidujesz większą inwestycję, nie ryzykuj i już dziś skontaktuj się z firmą, która zadba o utrzymanie porządku na placu budowy.