Wagi samochodowe służą do pomiaru wagowego pojazdów. Występuje one w wersji betonowej, stalowej, betonowo-stalowej i mobilnej. Warto zaznaczyć, że są to potężne konstrukcje. Muszą być one usadowione na stabilnym i dobrze utwardzonym gruncie. Dzięki temu właśnie będą mogły one poprawnie działać. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się wagi samochodowe oraz jakie jest ich zastosowanie.

Z jakich elementów składają się wagi samochodowe?

Można wyróżnić elementy podstawowe i dodatkowe, jeśli chodzi o budowę wag samochodowych.

Do tych pierwszych zalicza się uszczelki, miernik wagowy, czujniki tensometryczne.

– mówi specjalista z firmy Wagotechnika. W przypadku tych drugich, mamy do czynienia z wyświetlaczem wielkogabarytowym, szlabanami, sygnalizacją świetlną, komputerem, kamerami wideo, oprogramowaniem, drukarkami, czytnikami kart, fotokomórkami, pomieszczeniami wagowymi. Warto dodać, że wyposażenie opcjonalne jest istotne np. przy automatyzacji. Zapewnia także lepszą kontrolę procesów ważenia.

Poznaj zastosowania wag samochodowych

Elektroniczne wagi samochodowe stosowane są w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są one np. na skupach. Montowane są również na wjeździe do zakładów i fabryk. Na drogach ekspresowych w Polsce budowane są specjalne systemy, które składają się z czujników oraz kamer, które mają za zadanie rozpoznawać numery rejestracyjne pojazdów. Warto także wspomnieć o urządzeniach mobilnych - podkładkowych. Te wagi samochodowe, aby mogły precyzyjnie zważyć duże pojazdy takie jak np. tiry, ciężarówki z przyczepami, potrzebują podkładki typu „E” lub „D”. To właśnie one zapewniają dużą powierzchnię. Należy jednak pamiętać o tym, aby ten sprzęt zakupić od sprawdzonej i profesjonalnej firmy. Najlepsze produkty bowiem to te, które wykonane są z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów. Takie będą mogły być użytkowane przez wiele lat. Zawsze też możesz doradzić się w kwestii konkretnego rodzaju wagi.