Mapowanie przestrzeni magazynowej umożliwia ustalenie rzeczywistego rozkładu parametrów temperatury i wilgotności. Zdobyta w ten sposób wiedza pomaga w ograniczeniu ryzyka pogorszenia stanu przechowywanych produktów i bezpośrednio przekłada się na ich bezpieczeństwo, skuteczność oraz minimalizację strat. Na czym dokładnie polega ten proces? I dla jakich produktów jest niezbędny? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda proces mapowania temperatur?

Mapowanie temperatury powierzchni magazynowych polega na znalezieniu skrajnych punktów temperatury i wilgotności w hali magazynowej. Za sprawą mapowania możliwe jest dostosowanie pomieszczenia do obowiązujących norm, a w jego wyniku rozmieszczenie czujników temperatury i/lub wilgotności rutynowego monitoringu. Aby pomiary w ramach mapowania były miarodajne, czujniki muszą rejestrować dane w trybie ciągłym oraz być rozmieszczone na różnych wysokościach i w najbardziej newralgicznych miejscach.

Proces mapowania temperatur trwa najczęściej 3-7 dni i i jest wykonywany przy pomocy specjalistycznych, wzorcowanych urządzeń, których liczba powinna być optymalna. Następnie wyniki są analizowane i porównywane z zalecanymi limitami temperatur. W razie wykrycia nieprawidłowości konieczne jest podjęcie działań, które będą miały na celu ich eliminację, np. remont budynku magazynowego, poprawę izolacji, przebudowę wentylacji lub klimatyzacji.

Dla jakich produktów mapowanie jest niezbędne?

Obowiązek mapowania wynika bezpośrednio z wymagań rozporządzenia Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP) i zakłada konieczność wykonywania tego procesu w sektorze farmaceutycznym. W odniesieniu do obiektów oraz infrastruktury technicznej przy przechowywaniu produktów leczniczych ustawodawca nakłada obowiązek zapewnienia i monitorowania krytycznych warunków środowiskowych. W przypadku niektórych produktów leczniczych światło, wilgotność i temperatura mają kluczowy wpływ na ich jakość.  Preparaty te wymagają określonych na etykiecie lub kartoniku warunków magazynowania, a także muszą być przechowywane w dedykowanych obszarach, w których przedział temperatury i wilgotności jest optymalny dla ich jakości.

Kompleksowe wsparcie w spełnieniu wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej zapewniają firmy takie jak For Pharma. Specjaliści tam zatrudnieni zajmują się przeprowadzaniem mapowania warunków magazynowania produktów leczniczych i innych towarów wrażliwych oraz doradzają w zakresie dostosowania do wymagań prawnych. Po zakończeniu pomiarów przekazywany jest raport do zleceniodawcy. W raporcie zawarte są m.in. parametry rozkładu temperatury, mapa czujników i komplet zebranych danych oraz wnioski z przeprowadzonych pomiarów.